Osoby objęte kwarantanną kontrolowane raz na dobę przez funkcjonariuszy sądeckiej Policji

Umundurowani policjanci raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną rzeczywiście  przebywają w miejscu odosobnienia. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały styczność z osobami zakażonymi lub osób podejrzewanych o zarażenie koronawirusem. Nakłada ją - w formie decyzji administracyjnej  -państwowy, powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny. Od 15 marca  obowiązkowa, 14 - dniowa  kwarantanna dotyczy też każdego, kto wraca do Polski. Jeżeli ktoś nie ma możliwości odbywania kwarantanny w domu - zostanie skierowany we wskazane przez służby miejsce.

Renault2

- Z uwagi na bezpieczeństwo własne i osób objętych kwarantanną, podczas sprawdzenia miejsca pobytu osób objętych kwarantaną, funkcjonariusze nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu. W praktyce wygląda to tak, że umundurowany policjant dzwoni do osoby  i w trakcie rozmowy podchodzi ona do okna, by można było stwierdzić, że jest na miejscu. Sprawdzenie opiera się też na rozmowie bezpośredniej, prowadzonej z taką osobą ze znacznej odległości, np. z balkonu, co także umożliwia skontrolowanie miejsca w którym przebywa - tłumaczy asp. Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Policjanci zbierają też informacje czy mieszkańcy Sądecczyzny nie potrzebują wsparcia lub pomocy, a w przypadku wystąpienia takich sytuacji przekazują informację do służb, które takiej pomocy im udzielą, np. do ośrodków pomocy społecznej.

Podczas kwarantanny, osoba nią objęta powinna udzielać informacji o stanie swojego zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Powinna również dbać, by o ile to możliwe, nie mieć kontaktu z innymi osobami, a jeżeli to niemożliwe, zachować względem nich bezpieczny odstęp wynoszący około 1-1,5 metra. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny w wysokości 5 tys. złotych.

Czytaj też:

SĄDECKI SZPITAL ODWOŁUJE ZABIEGI I ZAMYKA PORADNIE. NA CZAS EPIDEMII BĘDZIE WYŁĄCZNIE RATOWAŁ ŻYCIE

ZAPADŁA DECYZJA: UNIA EUROPEJSKA ZAMYKA GRANICE ZEWNĘTRZNE

KORONAWIRUS STWIERDZONY JUŻ WE WSZYSTKICH WOJEWÓDZTWACH W KRAJU

POLSKA, DRUGI TYDZIEŃ MARCA: SIEDEM ZGONÓW Z POWODU GRYPY

#BrawoBiznes. Sądeccy przedsiębiorcy branży gastronomicznej też ratują!

NOWAK-MOSTYMAJ

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.