Polska, drugi tydzień marca: siedem zgonów z powodu grypy

158 tys. 677 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w Polsce w drugim tygodniu marca  (8-15 III) – tak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Z powodu powikłań grypy zmarło w tym czasie siedem osób.

Z powodu grypy lub jej podejrzenia hospitalizowano 1 228 osób .Dwa przypadki śmiertelne odnotowano w województwach podkarpackim i wielkopolskim, a po jednym w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, łódzkim.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Profilaktyka polega ponadto na częstym myciu rąk, kichaniu i kasłaniu w zgięcie łokciowe oraz unikaniu dotykania powierzchni i elementów wyposażenia w miejscach publicznych i w środkach transportu. Nie bez znaczenia dla odporności jest także dbałość o kondycję fizyczną i właściwą dietę.

Grypa objawia się gorączką, zmęczeniem, bólami głowy i mięśni oraz suchym kaszlem.

Bardzo podobne objawy ma choroba wywołana przez koronawirus SARS-CoV-2.

W przypadku COVID-19 – infekcji wywoływanej przez nowego wirusa, ciężki przebieg choroby odnotowuje się u ok. 20 proc. pacjentów. To znacznie więcej niż w przebiegu grypy sezonowej. Jak podaje WHO – grypa przyczynia się do śmierci mniej niż 1 proc. chorych. Wskaźnik śmiertelności z powodu COVID-19 wynosi 3,7 proc.

źródło PAP; WHO

Drodzy Czytelnicy 

Dobry Tygodnik Sądecki włączył się w kampanię społeczną Polskiej Agencji Prasowej, której celem jest dostarczenie wiarygodnej i sprawdzonej informacji w momencie, kiedy wokół epidemii i działań podejmowanych w związku z nią pojawia się duża liczba plotek, zniekształceń medialnych i fake newsów. W naszym portalu w tym bardzo trudnym dla wszystkich czasie będziemy publikować aktualizowane przez okrągłą dobę zalecenia i komunikaty dotyczące zagrożenia epidemicznego w Polsce. 

Znajdziecie je na stronie głównej portalu dts24 oraz w zakładce: KORONAWIRUS

zdjęcie ilustracyjne: pixabay

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.