Rynek w Nowym Sączu wypełnił się mieszkańcami. Tak świętowano 730. rocznicę lokacji miasta (zdjęcia)

Rynek w Nowym Sączu wypełnił się mieszkańcami. Tak świętowano 730. rocznicę lokacji miasta (zdjęcia)

jubileusz, rynek nowy sącz, 730. rocznica lokacji, Nowy Sącz

Dziś o godz. 14.00 na nowosądeckim rynku rozpoczęły się obchody 730. rocznicy lokacji Nowego Sącza. W sercu miasta pojawiło się mnóstwo mieszkańców, którzy rozpoczęli trzydniowe świętowanie.

Nowy Sącz został lokowany 8 listopada 1292 przez króla Wacława II. Miasto zawdzięczało szybki rozwój licznym przywilejom oraz położeniu na szlaku handlowym na Węgry. W XIV wieku (za panowania Kazimierza Wielkiego) został wybudowany zamek i mury obronne. Zapowiedź dzisiejszego wydarzenia opisywaliśmy TUTAJ.

Prezydent Ludomir Handzel przywitał w niedzielne popołudnie zgromadzonych na rynku gości, życząc wszystkiego dobrego i zachęcając do wspólnego spędzania czasu. Prowadzący wydarzenie Artur Majerczak kusił mieszkańców potrawami z dziczyzny czy jagnięciny. Na scenie pojawiły się lokalne zespoły muzyczne.

Warto dodać, że dzisiejsze wydarzenia były dopiero pierwszą częścią obchodów. Na poniedziałek zaplanowano w Ratuszu dalsze uroczystości. Z kolei we wtorek pomiędzy godz. 17.00 a 21.00 na nowosądeckim zamku odbędzie się widowisko Mapping 3D „730 lat historii Nowego Sącza”. Co dwadzieścia minut mieszkańcy będą mieli okazję obejrzeć widowisko nawiązujące do dawnych lat. Mapping 3D to rodzaj multimedialnej projekcji obrazu, który polega na wyświetlaniu animacji na rzeczywistym obiekcie trójwymiarowym, na przykład budynku. W tym konkretnym przypadku będzie to obiekt sądeckiego zamku.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z niedzielnej degustacji.

Fot: Adrian Maraś

Czytaj także: Specjalnie dla portalu DTS24. Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek: inflacja sieje spustoszenie (wywiad)

Reklama