Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla młodzieży od 16. roku życia

Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla młodzieży od 16. roku życia

Dzisiaj (17 maja) uruchomiono rejestrację na szczepienia przeciw COVID-19 dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. Każda osoba, która ukończyła 16. rok życia, powinna mieć już wystawione e-skierowanie.

Kto może się zaszczepić?

Osoby z rocznika 2005, które nie miały jeszcze w tym roku urodzin, otrzymają swoje skierowanie, gdy ukończą 16. rok życia. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia na oficjalnej stronie internetowej dotyczącej szczepień, kolejne e-skierowania dla tego rocznika będą wystawiane raz w tygodniu, w poniedziałki. To znaczy, że jeśli np. nastolatek obchodzi swoje 16. urodziny 22 maja, to swoje skierowanie uzyska w poniedziałek 24 maja.

Oczywiście, dzięki temu, że uruchomiono szczepienia dla osób niepełnoletnich, młodzież z rocznika 2003, która nie ukończyła jeszcze 18 lat, również może się już rejestrować na szczepienie przeciw COVID-19.

Kwestionariusz i zgoda opiekuna

Aby osoba niepełnoletnia mogła się zaszczepić, musi wypełnić formularz „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19” (można go znaleźć TUTAJ).

Warto zrobić to w domu przed udaniem się do punktu szczepień – kwestionariusz wypełnia zarówno osoba szczepiona, jak i jej rodzic lub opiekun prawny. Dzięki wcześniejszemu uzupełnieniu i podpisaniu formularza oraz zgody, obecność rodzica lub opiekuna podczas szczepienia nie będzie konieczna.

Oczywiście, kwestionariusz ten będzie można uzupełnić także w punkcie szczepień. Jednak wtedy osoba niepełnoletnia będzie musiała udać się tam razem z rodzicem lub opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na zaszczepienie.

Jak zarejestrować się na szczepienie? 

Istnieją cztery możliwości, jeśli chodzi o zapisanie się na szczepienie (poniższe informacje pochodzą z oficjalnej rządowej strony internetowej).

  • Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie – jeśli podałeś numer telefonu – otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

  • Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

Rejestracja przez Internet jest jeszcze prostsza! Teraz nie musisz mieć już Profilu Zaufanego. Wystarczy, że wpiszesz swój numer PESEL, nazwisko i numer telefonu.

Ważne! Szybka ścieżka rejestracji bez Profilu Zaufanego służy tylko do umawiania terminu szczepienia – nie możesz go jednak w ten sposób zmienić lub anulować.

Podczas rejestracji przez Internet, system zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

  • Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj.

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

  • Wyślij SMS na numer 880 333 333 o treści: SzczepimySie

Wysyłając SMS na numer 880 333 333 połączysz się z systemem, który pokieruje Cię krok po kroku. Najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

fot. ilustr. pixabay.com
źródło: gov.pl


KORONAWIRUS RAPORT – 17 maja. Spory spadek liczby nowych zakażeń

Reklama