Różnice kulturowe połączyły ludzi. Rozpoczął się III Kongres Kultury Regionów

Różnice kulturowe połączyły ludzi. Rozpoczął się III Kongres Kultury Regionów

Wszyscy, którym bliska jest kultura regionalna przyjechali do Nowego Sącza, aby wziąć udział w III edycji Kongresu Kultury Regionów. Na trzy dni Małopolskie Centrum Kultury Sokół stało się miejscem koncertów, warsztatów i dyskusji o szeroko rozumianym regionalizmie.

Regionaliści, znawcy, miłośnicy i twórcy kultury, artyści i naukowcy, kierownicy  i instruktorzy zespołów folklorystycznych, dziennikarze oraz dyrektorzy i pracownicy departamentów kultury urzędów marszałkowskich – łącznie 300 osób wzięło udział w wydarzeniu. Kongres zorganizowało MCK SOKÓŁ, przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Heligoniści z najróżniejszych zakątków województwa Małopolskiego rozpoczęli pierwszy dzień imprezy. We wspólnym występie zintegrowali się górale: podhalańscy, nadpopradzcy, żywieccy, babiogórscy, krakowiacy wschodni i zachodni,  lachy sądeckie, limanowskie i szczyrzyckie oraz pogórzanie.

Witając gości Antoni Malczak- dyrektor MCK Sokół podkreślił, że ochrona tradycji kulturowej i dziedzictwa kultury już od wielu lat funkcjonowania instytucji, jest jednym z bardzo ważnych obszarów działalności instytucji.

– Witam Państwa w imieniu wszystkich małopolan. A nie jest nas tak mało, bo trzy miliony i trzysta tysięcy. Wszyscy kochają folklor, kochają kulturę regionalną, ponieważ to jest nasze dziedzictwo, to są nasze korzenie – powiedział Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

W Nowym Sączu gościł również Szymon Hołownia – znany dziennikarz, prezenter telewizyjny i publicysta. Rozpoczął imprezę wykładem pt. „Czy różnice mogą być fundamentem jedności? Doświadczenie Europy i Afryki oraz ich przełożenie na polską codzienność” w którym podkreślał, że najważniejszą wartością w życiu jest bycie autentycznym w swoich przekonaniach z jednoczesnym poszanowaniem sposobu życia, tradycji i dziedzictwa kulturowego innych ludzi. Szacunek należy się bowiem każdemu bez względu na to jakiego jest wyznania, koloru skóry, jakim mówi językiem czy do jakiego kręgu kulturowego należy.

– Świat jest piękny i różnorodny. Spotkaliśmy się tutaj, żeby się ze sobą zobaczyć, żeby się sobą zachwycić, żeby się wzajemnie lepiej poznać. Mam dziś taki oto przekaz: zachwyć się drugim człowiekiem, podziel się sobą. Ten nasz kongres to jest po prostu wielkie święto różnorodności, akceptacji, wzajemnej życzliwości, dobroci i miłości – powiedział Leszek Zegzda, inicjator kongresu, członek Zarządu Województwa Małopolskiego .

Kolejnym punktem pierwszego dnia było przedstawienie „Serca Ptoków”- etiuda artystyczna autorstwa Małgorzaty Brody, dyrektor Instytutu Europa Karpat.

Jak co roku w ramach cyklu „Dziedzictwo – Siewcy, Orędownicy, Kreatorzy” uhonorowano kilkanaście osób zasłużonych dla zachowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego Małopolski odznaczeniami ministerialnymi i wojewódzkimi.

ODZNAKA HONOROWA ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ OTRZYMALI:

  • Halina Gocal
  • Maria Jaworecka
  • Renata Knap
  • Roman Korbicz
  • Andrzej Łukasik
  • Janina Obrzut
  • Władysław Obrzut
  • Stanisław Węglarz

KRZYŻ MAŁOPOLSKI:

  • Maria Danuta Cetera
  • Teresa Remiasz
  • Maria Wnęk

POLONIA MINOR:

  • Maria Magdalena Kroh
  • Michalina Wojtas

 

Kongres potrwa jeszcze przez dwa dni. Szczegółowy program imprezy można znaleźć tutaj.

fot. Piotr Droździk

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama