Wspomnienia radnych. Ukazała się książka „Ćwierćwiecze samorządu sądeckiego”

5 prezydentów, 11 wiceprezydentów, 9 przewodniczących rady miasta i 13 wiceprzewodniczących – to tylko kilka z liczb z historii samorządu miejskiego Nowego Sącza ostatniego 25 – lecia. Wczoraj, na XLV sesji Rady Miasta, odbyła się prezentacja książki „Ćwierćwiecze samorządu sądeckiego” opracowanej przez Sławomira Sikorę i składającej się ze wspomnień i przemyśleń 39 radnych, którzy począwszy od 1990 roku reprezentowali mieszkańców Nowego Sącza.

Ta książka ma swojego ojca i matkę – mówi Sławomir Sikora. – Idea jej powstania narodziła się w 20 czerwca 2015 roku w trakcie obchodów 25 – lecia samorządu nowosądeckiego. Matką tego pomysłu jest Bożena Jawor obecna przewodnicząca Rady Miasta, zaś jego ojcem prezydent Ryszard Nowak. Postanowili oni udokumentować ostatnie 25 lat w zwartej formie, na kartkach książki.

Jak wspomina Bożena Jawor, w styczniu 2016 roku wysłała zaproszenia do wszystkich radnych byłych i obecnych, aby podzieli się swoimi wspomnieniami z czasów wypełniania mandatu radnego.

Starałam się „zarazić pomysłem wszystkich razem i każdego z osobna, także obecnych radnych. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 39 radnych. Czy to dużo czy mało, musicie państwo osądzić sami.

Dotychczas mandat radnego sprawowało 122 reprezentantów nowosądeczan. Nie ze wszystkimi udało się pomysłodawcom książki skontaktować, część osób rozjechała się bowiem po kraju, nie zostawiając żadnego adresu. Inni z kolei nie byli zainteresowani dzieleniem się swoimi wspomnieniami. Kilkunastu radnych minionych sześciu kadencji zmarło.

Pamięć ludzka jest ułomna i krótka i myślę, że tego typu wydawnictwa nie tylko odświeżają pamięć, ale są także źródłem wiedzy dla młodszych pokoleń – mówi Ryszard Nowak. – Jestem przekonany, że każdy radny sięgnie po tą książkę i przypomni sobie czasy kiedy uczestniczył w życiu naszego miasta. Piszemy już nowe 25 lat i mam nadzieję, że będą równie dobre dla Nowego Sącza jak ostatnie ćwierćwiecze.

W książce znajdują się wspomnienia min. Jerzego Gwiżdża, Bożeny Jawor, Leszka Zegzdy, Andrzeja Czerwińskiego oraz obecnych radnych Grzegorza Fecko, Elżbiety Chowaniec, Janusza Kwiatkowskiego czy Tadeusza Gajdosza. Osobny tekst poświęcony został wieloletniej skarbnik Nowego Sącza Jadwidze Kusiak, Swoimi wspomnieniami podzielił się także z czytelnikami znany sądecki dziennikarz Jerzy Wideł.

Ciekawostki dotyczące Rady Miasta

  • Dotychczas odbyło się 390 sesji Rady Miasta, na których 4260 uchwały
  • 3 radnych legitymuje się 20 letnim lub dłuższym stażem w radzie miasta
  • Siedmiokrotnie mandat zdobył Jerzy Gwiżdż, zaś sześciokrotnie Bożena Jawor
  • 6 radnych zostało posłami na Sejm RP
  • 3 radnych zostało radnymi Sejmiku Województwa Małopolskiego a jeden – wicemarszałkiem Małopolski i członkiem zarządu województwa
  • w gronie radnych jest dwóch byłych wojewodów

fot. Tatiana Biela

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.