Domki z pszczołami do wzięcia do sadu i ogrodu

Domki z pszczołami do wzięcia do sadu i ogrodu

Pszczoły samotnice do wzięcia! Za darmo. Popradzki Park Krajobrazowy w Starym Sączu rozdaje bezpłatnie domki z kokonami murarki ogrodowej. 

Po pszczoły mogą się zgłaszać ogrodnicy i sadownicy. Owady, które zamieszkają w ogrodzie lub sadzie, pomagają w procesie zapylania roślin. W sytuacji wymierania pszczół miodnych ratują plony.  Murarka jest mniej wymagająca jeśli chodzi o warunki bytowania, a bardziej pracowita.

Popradzki Park Krajobrazowy w Starym Sączu prowadzi hodowlę tych pszczół od dwóch lat. Do tej pory udało się wyhodować kilkanaście tysięcy kokonów. Teraz pracownicy Parku chcą przekazać je zainteresowanym.

Mamy do przekazania sto domków. W każdym z nich jest prawie 150 kokonów pszczoły samotnicy. Osoby zainteresowane pszczołami mogą zgłaszać się do nas osobiście. Będziemy też przekazywać domki gospodarzom podczas naszych wizytacji w terenie  – mówi Marek Kroczek, kierownik starosądeckiego oddziału Parku.

Dla pszczoły samotnicy nie trzeba budować uli jak dla pszczoły miodnej.

Murarka ogrodowa to taki gatunek , który nie produkuje miodu ale jest bardzo pracowity. Pomaga w zapylaniu drzew owocowych i warzyw  – dodaje Marek Kroczek. – Dla porównania, do zapylenia jednego hektara sadu potrzebujemy około półtora tysiąca pszczół samotnic, natomiast w przypadku miodnych musimy ich mieć nawet od 80 do 120 tysięcy.

Na wiosnę z kokonów wygryzą się pszczoły. Murarka ogrodowa rozpoczyna loty w kwietniu. Trwają  do czerwca. Nie żądli, jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Jest w stanie zapylić blisko dwieście gatunków roślin uprawnych, w tym także drzew i krzewów owocowych.

 

fot. pixabay; MCH

Share on twitter
Share on facebook