Domki z pszczołami do wzięcia do sadu i ogrodu

Pszczoły samotnice do wzięcia! Za darmo. Popradzki Park Krajobrazowy w Starym Sączu rozdaje bezpłatnie domki z kokonami murarki ogrodowej. 

Po pszczoły mogą się zgłaszać ogrodnicy i sadownicy. Owady, które zamieszkają w ogrodzie lub sadzie, pomagają w procesie zapylania roślin. W sytuacji wymierania pszczół miodnych ratują plony.  Murarka jest mniej wymagająca jeśli chodzi o warunki bytowania, a bardziej pracowita.

TLENOTERAPIA

Popradzki Park Krajobrazowy w Starym Sączu prowadzi hodowlę tych pszczół od dwóch lat. Do tej pory udało się wyhodować kilkanaście tysięcy kokonów. Teraz pracownicy Parku chcą przekazać je zainteresowanym.

- Mamy do przekazania sto domków. W każdym z nich jest prawie 150 kokonów pszczoły samotnicy. Osoby zainteresowane pszczołami mogą zgłaszać się do nas osobiście. Będziemy też przekazywać domki gospodarzom podczas naszych wizytacji w terenie  - mówi Marek Kroczek, kierownik starosądeckiego oddziału Parku.

Dla pszczoły samotnicy nie trzeba budować uli jak dla pszczoły miodnej.

-Murarka ogrodowa to taki gatunek , który nie produkuje miodu ale jest bardzo pracowity. Pomaga w zapylaniu drzew owocowych i warzyw  - dodaje Marek Kroczek. - Dla porównania, do zapylenia jednego hektara sadu potrzebujemy około półtora tysiąca pszczół samotnic, natomiast w przypadku miodnych musimy ich mieć nawet od 80 do 120 tysięcy.

Na wiosnę z kokonów wygryzą się pszczoły. Murarka ogrodowa rozpoczyna loty w kwietniu. Trwają  do czerwca. Nie żądli, jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Jest w stanie zapylić blisko dwieście gatunków roślin uprawnych, w tym także drzew i krzewów owocowych.

 

fot. pixabay; MCH

FORD OSO

6 comments

 1. Dorota 29 Marzec, 2017 at 22:59 Odpowiedz

  Czy dalej od sądeckiego, jakiś region prowadzi podobną akcję?
  Buduję dom (w lubuskim) i zakładam właśnie ogród (17 arów), naturalny ogród. Zastanawiałam się skąd wziąć pszczoły… i jak to zrobić, żeby sąsiedzi nie protestowali… murarka byłaby idealna!

  • Kot 31 Marzec, 2017 at 17:46 Odpowiedz

   Polecam poszukać na znanym portalu aukcyjnym. Sam wiele razy tak się zaopatrywałem. Tylko trzeba się pośpieszyć bo przy tych temperaturach pszczoły już wygryzają się powoli z kokonów.

 2. Bożena 31 Marzec, 2017 at 13:57 Odpowiedz

  We Wrocławiu też gdzieś można odebrać a jeśli nie to czy taki domek z kokonami można otrzymać pocztą ? Jak się takimi pszczołami opiekować ?Gdzie ten domek ustawić i co zrobić żeby w następnym roku też były -nie uciekły gdzieś sobie ?

 3. anna 31 Marzec, 2017 at 20:05 Odpowiedz

  Tak sobie myślę, że do miasta taki mały, łagodny ZAPYLACZ byłby w sam raz. Martwi mnie tylko jedno. Czy te pszczółki nie zaczną wypierać miodnej?

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w Polityce prywatności oraz regulaminem, dostępnymi na stronie internetowej.