Przeprawa w Kurowie ,,Dziełem Mostowym Roku”

Przeprawa w Kurowie ,,Dziełem Mostowym Roku”

most w Kurowie, dk75, Dzieło Mostowe Roku

Most w Kurowie za blisko 190 milionów złotych został ogłoszony ,,Dziełem Mostowym Roku 2020/2021″ w kategorii „Konstrukcja obiektu mostowego”. To nie jedyne wyróżnienie, jakim doceniono obiekt.

Całkowita długość mostu wynosi 602 m, szerokość 17,18 m, natomiast pylony wznoszą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Most zbudowało polsko-węgierskie konsorcjum firm Banimex. Inwestycja pochłonęła 189 096 206,12 zł. Stary obiekt, którym wcześniej jeździli kierowcy, powstał w 1943 roku i mierzył 407,6 m. Szerokość stanowiła zaledwie 7,5 metra, z czego jezdnia – 6 m. Ale nie tylko to, że był zbyt wąski stanowiło motywację, do budowy nowej przeprawy. Również stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Po starym obiekcie pozostała pamiątka w postaci punktu widokowego, o czym informowaliśmy w artykule: Kurów. Pamiątka po moście z 1943 roku udostępniona turystom.

most w Kurowie, dk75, Dzieło Mostowe Roku

Most w Kurowie doceniony

Podczas 17. Wrocławskich Dni Mostowych, które odbyły się pod koniec listopada, obiekt w Kurowie został doceniony. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała nagrodę za „Dzieło Mostowe Roku 2020/2021” w kategorii „Konstrukcja obiektu mostowego”.

,,Tytuł „Dzieło Mostowe Roku” jest przyznawany przez Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Ze względu na pandemię COVID-19, w tym roku przyznano tytuł łącznie za lata 2020-2021. W poprzedniej edycji konkursu krakowski Oddział GDDKiA odebrał nagrodę w kategorii „za wdrożenie nowych technologii”. Otrzymaliśmy ją za estakadę w Skomielnej Białej w ciągu drogi ekspresowej S7. Celem konkursu jest promowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie techniki mostowej i systematyczne podnoszenie poziomu polskiego mostownictwa” – informuje Iwona Mikrut, główna specjalistka do spraw komunikacji społecznej GDDKiA w Krakowie.

To nie jedyne wyróżnienie, jakim doceniono obiekt. Most w Kurowie zwyciężył również w XIV edycji Konkursu im. Maksymiliana Wolffa w kategorii „Obiekt o rozpiętości powyżej 70 m”. Konkurs jest organizowany przez redakcję branżowego czasopisma „Mosty”. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.

,,Celem konkursu jest promowanie polskiej myśli projektowej i wyróżnienie najbardziej znaczących obiektów oddanych do użytku” – dodaje Iwona Mikrut.

Fot. NS/ GDDKiA/
Eksametr 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama