Nowosądecki bohater pies ratownik Lex odchodzi na emeryturę po 11 latach służby (zdjęcia)

Nowosądecki bohater pies ratownik Lex odchodzi na emeryturę po 11 latach służby (zdjęcia)

pies LEX, JRG 2 Nowy Sącz, pies ratownik

Pies ratowniczy Lex, który służył w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej w Nowym Sączu, po 11 latach intensywnej pracy odszedł na emeryturę. Brał udział w wielu akcjach poszukiwawczych i ratowniczych na terenie całego kraju, jak choćby ta w Katowicach (wybuch gazu w kamienicy). Jedna z jego najtrudniejszych misji miała miejsce w Nepalu, gdzie po trzęsieniu ziemi przeszukiwano zawalone budynki celem wykluczenia obecności pod gruzami osób żywych.

– Lex został zakupiony w duńskiej hodowli psów pracujących w 2011 roku. Jego przewodnikiem został w tym czasie sekcyjny Waldemar Kałuziński, członek Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej (członek zespołu USAR Poland). Od początku zespół przystąpił do szkolenia psa ratowniczego, które trwało dwa lata. W 2013 roku uzyskali jako zespół certyfikat umożliwiający udział w działaniach na terenie kraju i poza jego granicami. Wyszkolenie zespołu pozwoliło na poszukiwania żywych osób zarówno na gruzowiskach jak i w terenie. Egzaminy recertyfikowane były co dwa lata – informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Pasiak jest rasy Golden Retriever. Brał udział w licznych krajowych oraz zagranicznych ćwiczeniach oraz zgrupowaniach. Ich celem było podnoszenie kwalifikacji jak również zgrywanie zespołów ratowniczych. Ćwiczenia odbywały się m.in: w Ostrawie, Żaganiu czy Gdańsku.

Czytaj także:  Od dziś można zgłaszać kandydatów do Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny

Fot: KMPSPNS

Share on twitter
Share on facebook