Prezydent Duda o śp. Helenie Łazarskiej: była wzorem pedagoga z prawdziwego zdarzenia

Prezydent Duda o śp. Helenie Łazarskiej: była wzorem pedagoga z prawdziwego zdarzenia

Helena Łazarska, Andrzej Duda

Prezydent Polski złożył hołd pamięci zmarłej profesor Heleny Łazarskiej – twórczyni Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Andrzej Duda podkreśla, że profesjonalizm i doświadczenie profesor Łazarskiej są nie do przecenienia i nie do zastąpienia, a jej odejście, to wielka strata dla polskiej sztuki i humanistyki.

Profesor Helena Łazarska urodziła się w Poznaniu 15 sierpnia 1934. Przez wiele lat mieszkała w Krakowie, gdzie była profesorem śpiewu solowego w Akademii Muzycznej. Była wybitną śpiewaczką (sopran) i emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Wiedniu. Zaliczana była do najbardziej liczących się pedagogów śpiewu w Europie. Stworzyła Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. ADY SARI w Nowym Sączu, który jest obok Konkursu im. Stanisława Moniuszki organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie, jednym z dwóch najbardziej liczących się międzynarodowych konkursów wokalnych w Polsce. W czasie trwania Festiwalu w Nowym Sączu (w 1991 r.) zainicjowała powstanie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.

,,Odeszła artystka, której kunszt podziwiała publiczność nie tylko Polski, lecz także Europy, Azji i Ameryki Południowej. Przez wiele lat była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie na zawsze zapamiętano jej mozartowskie kreacje Paminy, Zerliny, Donny Elwiry, a także Zuzanny i Hrabiny. Przez wiele lat uczyła adeptów sztuki wokalnej na uczelniach muzycznych w Katowicach, Gdańsku i Krakowie, gdzie była kierownikiem Katedry Wokalistyki. Jej niepospolity talent pedagogiczny szybko zyskał międzynarodowy rozgłos i wkrótce została zaproszona do słynnego Mozarteum w Salzburgu, gdzie otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Prowadziła także klasę śpiewu solowego w wiedeńskim Universitat fur Music und darstellende Kunst” – wspomina w liście prezydent Andrzej Duda.

Jak zauważa głowa państwa, dziełem życia Heleny Łazarskiej było opracowanie koncepcji i stworzenie istniejącego od 1985 roku Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Dzięki jej autorytetowi i osobistym przyjaźniom w gronie jurorów nowosądeckiego konkursu do dziś zasiadają najwybitniejsi śpiewacy i pedagodzy z całego świata. Profesor Łazarska była także m.in.: solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, wykładowcą seminariów dla pedagogów śpiewu w Polsce, Austrii i Hiszpanii, przy czym za granicą były to najczęściej dwutygodniowe kursy praktyczne dla pedagogów. honorowym członkiem brytyjskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu „Aotos“, członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury oraz przez szereg lat członkiem Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

,,Pani Profesor Helena Łazarska była wzorem pedagoga z prawdziwego zdarzenia – nauczyciela, który w pracy z uczniami dostrzega ich zdolności i potencjał artystyczny, ale zarazem jest dla nich przyjacielem, powiernikiem i przewodnikiem po rozpoczynającym się dorosłym życiu. Wielu z jej wychowanków na zawsze zapamiętało nie tylko rady, jak poprawnie operować głosem, ale także jak rozwiązywać codzienne problemy: rodzinne, zdrowotne czy sercowe. Helena Łazarska – jak wspominają jej bliscy – była ,,kobietą silną” a jednocześnie kruchą: stanowczą, ale pełną miłości: surową, ale ogromnie ciepłą” – napisał w liście prezydent Polski.

Andrzej Duda podkreśla, że profesjonalizm i doświadczenie profesor Łazarskiej są nie do przecenienia i nie do zastąpienia, a jej odejście, to wielka strata dla polskiej sztuki i humanistyki. Pogrzeb wielkiej damy polskiej wokalistyki odbędzie się 12 listopada w Dziekanowicach (powiat myślenicki, gmina Dobczyce).

Czytaj także: Odeszła Helena Łazarska – twórczyni Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Fot. Jerzy Cebula/
Kancelaria Prezydenta RP

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama