Odeszła Helena Łazarska – twórczyni Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Odeszła Helena Łazarska – twórczyni Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Helena Łazarska

W wieku 88 lat zmarła profesor Helena Łazarska – twórczyni Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, dyrektor artystyczna i przewodnicząca jury w latach 1985-2014. Przez ponad 30 lat była związana z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Pogrzeb wielkiej damy polskiej wokalistyki odbędzie się 12 listopada w Dziekanowicach (powiat myślenicki, gmina Dobczyce).

Profesor Helena Łazarska urodziła się w Poznaniu 15 sierpnia 1934. Przez wiele lat mieszkała w Krakowie, gdzie była profesorem śpiewu solowego w Akademii Muzycznej. Była wybitną śpiewaczką (sopran) i emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Wiedniu. Zaliczana była do najbardziej liczących się pedagogów śpiewu w Europie. Stworzyła Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. ADY SARI w Nowym Sączu, który jest obok Konkursu im. Stanisława Moniuszki organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie, jednym z dwóch najbardziej liczących się międzynarodowych konkursów wokalnych w Polsce. W czasie trwania Festiwalu w Nowym Sączu (w 1991 r.) zainicjowała powstanie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.

,,Szanowna Pani Profesor, dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy! Za pomysł na organizację Dni, Festiwali i Konkursów Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, za najwspanialszą z możliwych formę upamiętnienia związanej z Sądecczyzną wielkiej artystki, wspaniałej nauczycielki wybitnych polskich śpiewaczek! Za wzorowe łączenie funkcji Dyrektora Artystycznego i Przewodniczącej Jury Konkursu im. Ady Sari! Za wierność zasadzie: „Kochajcie muzykę w sobie, a nie siebie w muzyce”! Za chwile pięknych wzruszeń podczas wielu koncertów organizowanych w ramach Festiwalu! Za bycie ambasadorem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ i Nowego Sącza w Polsce oraz za granicą! Za profesjonalizm połączony z ogromną życzliwością w codziennych kontaktach!” – dziękują na oficjalnej stronie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ przedstawiciele placówki.

Profesor Łazarska była także m.in.: solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, wykładowcą seminariów dla pedagogów śpiewu w Polsce, Austrii i Hiszpanii, przy czym za granicą były to najczęściej dwutygodniowe kursy praktyczne dla pedagogów. honorowym członkiem brytyjskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu „Aotos“, członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury oraz przez szereg lat członkiem Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Prowadziła także klasę śpiewu solowego w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Koncertowała w liczących się salach na terenie całej Europy, republikach byłego ZSRR, Ameryki Południowej, obok występów w operze, dając wiele recitali pieśni. Brała udział w festiwalach w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignon, byłym ZSRR, Ameryce Płd. oraz na Warszawskiej Jesieni i Holland-Festival.

Uczniowie Heleny Łazarskiej są laureatami ponad pięćdziesięciu nagród na liczących się międzynarodowych konkursach wokalnych. Profesor Helena Łazarska prowadziła ponad 150 mistrzowskich kursów wokalnych w Polsce, Austrii, Belgii, dawnej Jugosławii i Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Republice Federalnej Niemiec , Wenezueli, Korei Płd. Zmarła 28 października w Krakowie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Dziekanowicach. O godzinie 11:30 zostanie odmówiony różaniec w intencji zmarłej. Po nim, w południe rozpocznie się msza święta. Urna z prochami profesor Heleny Łazarskiej zostanie odprowadzona na miejsce wiecznego spoczynku – na cmentarz parafialny w Dziekanowicach.

Czytaj także: ,,Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma”. Sądeckie cmentarze znów rozbłysnęły tysiącami światełek pamięci

Oprac.: Natalia Sekuła
Fot. Jerzy Cebula
Źródło: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama