Prawie 20 tys. zł. zebrano podczas 18. kwesty „Ratujmy sądeckie nekropolie”

Dobiegła końca 18. kwesta „Ratujmy sądeckie nekropolie”. Wolontariusze z oznakowanymi puszkami stali na trzech sądeckich cmentarzach: Komunalnym, Gołąbkowickim oraz św. Heleny. Choć finansowego rekordu z roku 2014 – 23 tys. zł – nie udało się pobić,  efekt zbiórki jest piękny!

wsb3

– Podsumowaliśmy kolejną kwestę. Udało się zebrać 19 494, 87 zł. Dziękujemy wszystkim darczyńcom –  mówi jeden z kwestujących, dyrektor Sądeckiego Hospicjum, Mieczysław Kaczwiński.

Wczoraj (Dzień Zaduszny, 2 listopada) z puszkami stali m.in. artyści oraz wolontariusze z Fundacji im. Doktora Jerzego Masiora.

– Fundacja im. Doktora Jerzego Masiora od 2010 roku włącza się do tej szczytnej akcji, która z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie. Zebrana kwota przeznaczona jest na ratowanie zabytkowych i najbardziej zniszczonych nagrobków na sądeckich cmentarzach. Dzięki hojności mieszkańców Nowego Sącza, a także wielu przyjezdnych, te przepiękne zabytki sztuki kamieniarskiej są odnawiane i rekonstruowane – mówi Józef Kaczmarczyk, prezes Fundacji im. Dra Jerzego Masiora.

Inspiracją dla kwesty „Ratujmy Sądeckie Nekropolie” była zbiórka, która odbywa się od lat na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Po raz pierwszy sądeczanie kwestowali na rzecz odnawiania nagrobków w 2001 roku. Akcja odbywała się pod hasłem „Odnawiamy Nekropolię Sądecką”. Przez 14 lat zebrano ok. 200 tys. zł i udało się wyremontować ponad 80 nagrobków.

Finansowy rekord zbiórki padł w 2014 roku, kiedy udało się zebrać kwotę 23 tys. 400 zł. W tym roku w kwestę zaangażowały się m.in. stowarzyszenia: Civitas Christiana, Klub Inteligencji Katolickiej, PTT, PTTK Oddział „Beskid”, Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „Orion”.

 

Czytaj również:

W Dzień Zaduszny odwiedziliśmy groby znanych sądeczan: księży, burmistrzów, dziennikarzy…

Są pieniądze na renowację grobu burmistrza i prezydenta Romana Sichrawy ale … nie ma wykonawcy 

Fot. Fundacja im. Dra Jerzego Masiora. 

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]