Prawie 20 tys. zł. zebrano podczas 18. kwesty "Ratujmy sądeckie nekropolie"

Dobiegła końca 18. kwesta "Ratujmy sądeckie nekropolie". Wolontariusze z oznakowanymi puszkami stali na trzech sądeckich cmentarzach: Komunalnym, Gołąbkowickim oraz św. Heleny. Choć finansowego rekordu z roku 2014 - 23 tys. zł - nie udało się pobić,  efekt zbiórki jest piękny!

Renault2

- Podsumowaliśmy kolejną kwestę. Udało się zebrać 19 494, 87 zł. Dziękujemy wszystkim darczyńcom -  mówi jeden z kwestujących, dyrektor Sądeckiego Hospicjum, Mieczysław Kaczwiński.

Wczoraj (Dzień Zaduszny, 2 listopada) z puszkami stali m.in. artyści oraz wolontariusze z Fundacji im. Doktora Jerzego Masiora.

- Fundacja im. Doktora Jerzego Masiora od 2010 roku włącza się do tej szczytnej akcji, która z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie. Zebrana kwota przeznaczona jest na ratowanie zabytkowych i najbardziej zniszczonych nagrobków na sądeckich cmentarzach. Dzięki hojności mieszkańców Nowego Sącza, a także wielu przyjezdnych, te przepiękne zabytki sztuki kamieniarskiej są odnawiane i rekonstruowane - mówi Józef Kaczmarczyk, prezes Fundacji im. Dra Jerzego Masiora.

Inspiracją dla kwesty „Ratujmy Sądeckie Nekropolie” była zbiórka, która odbywa się od lat na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Po raz pierwszy sądeczanie kwestowali na rzecz odnawiania nagrobków w 2001 roku. Akcja odbywała się pod hasłem „Odnawiamy Nekropolię Sądecką”. Przez 14 lat zebrano ok. 200 tys. zł i udało się wyremontować ponad 80 nagrobków.

Finansowy rekord zbiórki padł w 2014 roku, kiedy udało się zebrać kwotę 23 tys. 400 zł. W tym roku w kwestę zaangażowały się m.in. stowarzyszenia: Civitas Christiana, Klub Inteligencji Katolickiej, PTT, PTTK Oddział "Beskid", Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich "Orion".

 

Czytaj również:

W Dzień Zaduszny odwiedziliśmy groby znanych sądeczan: księży, burmistrzów, dziennikarzy...

Są pieniądze na renowację grobu burmistrza i prezydenta Romana Sichrawy ale … nie ma wykonawcy 

Fot. Fundacja im. Dra Jerzego Masiora. 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.