Są pieniądze na renowację grobu burmistrza i prezydenta Romana Sichrawy ale … nie ma wykonawcy

Ok. 25 tys. zł ma kosztować odnowienie niszczejącego zabytkowego grobowca byłego burmistrza Nowego Sącza Romana Sichrawy. Grobowiec, w którym spoczął w kwietniu 1945 roku bohaterski włodarz miasta jest w złym stanie i choć znalazły się pieniądze na jego renowację, nie ma chętnego by ją przeprowadzić.

wsb3

Grób Romana Sichrawy będzie odnowiony z funduszy miejskich – zapewnia Bożena Jawor, przewodnicząca Rady Miasta. – Prezydent Nowak uznał, że jest to tak zacna i tak zasłużona dla Nowego Sącza postać, że powinniśmy pilnie znaleźć fundusze, aby ten grobowiec odrestaurować.

O problemie pisaliśmy TUTAJ.

Władze miasta zamierzały odnowić grobowiec jeszcze w tym roku, na 725 rocznicę lokacji Nowego Sącza, niestety, jak mówi Bożena Jawor, nie udało się znaleźć wykonawcy, który podejmie się tego niełatwego zadania.

Pan Józef Stec, który zajmuje się renowacją nowosądeckich nagrobków nie może niestety służyć nam swoją pomocą, ponieważ w tym czasie wykonuje prace w innym mieście. Wystosowaliśmy do innych wykonawców zapytania, niestety dotychczas nikt się nie zgłosił.

Pomimo braku odzewu ze strony sądeckich kamieniarzy, władze miasta zapewniają, że grobowiec Romana Sichrawy zostanie odnowiony najpóźniej wiosną przyszłego roku.

Chcemy, aby grobowiec był gotowy na obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości – deklaruje Bożena Jawor.

W 1995 roku, w 50. rocznicę śmierci Romana Sichrawy, Rada Miasta Nowego Sącza ufundowała tablicę pamiątkową. To była ostatnia ingerencja w wygląd grobowca.

Roman Sichrawa zasłynął aktem bezprecedensowej odwagi, kiedy we wrześniu 1939 roku, zamiast dostarczyć na żądanie hitlerowców listę z nazwiskami 10 sądeckich typowanych na zakładników, wpisał dziesięć razy swoje własne nazwisko. Naraził swoje życie, aby chronić obywateli.

Niedawno dwoje sądeckich uczniów, Gabriela Walczak i Kuba Belski, zrealizowało projekt pt. „Nowosądeckie Ławeczki Pamięci”. Na wybranych ławkach miejskich pojawiły się tabliczki z nazwiskami wybitnych i zasłużonych sądeczan. Wśród nich znalazł się także Roman Sichrawa.

O Ławeczkach pisaliśmy w tekście: Nowy Sącz: Gabrysia i Kuba zrealizowali projekt „Ławeczki Pamięci”

fot. Agnieszka Małecka

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]