Prawdziwe święto teatru w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Prawdziwe święto teatru w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

mck sokół

W sobotę, 16 grudnia, w okazałej sali im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ odbyła się druga w tym roku premiera, reaktywowanego po 84 latach, Towarzystwa Dramatycznego przy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała spektakl „Wielki człowiek do małych interesów” czyli komedię w 5 aktach, autorstwa najwybitniejszego polskiego komediopisarza, Aleksandra Fredry.

Reżyserem spektaklu jest Janusz Michalik, którego na scenie możemy podziwiać w roli Ambrożego Jenialkiewicza, czyli tytułowego „wielkiego człowieka”, czarującego widza swą przenikliwością i niezwykłą charyzmą do wszelkiego rodzaju „interesów”.  Ale czy tak jest w rzeczywistości?

Na deskach podziwialiśmy aktorów, którzy odegrali swe role w doskonały sposób, ukazując cały wachlarz ludzkich charakterów, zaczynając od jeszcze tradycyjnej młodej damy Anieli, kończąc na Matyldzie, która reprezentowała już początki emancypacji kobiet. Przyglądaliśmy się również i mężczyznom, nieporadnemu Dolskiemu, który szykowany jest na dyrektora Towarzystwa Kredytowego przez Jenialkiewicza, podstępnemu Leonowi, który wie jak zadbać o swe potrzeby oraz uległemu Karolowi. W sztuce występują także postacie epizodyczne, takie jak Antoni, Pan Ignacy oraz służący Dolskiego – Marcin, które dodają całości jeszcze większego komediowego sznytu.

„Wielki człowiek do małych interesów” to świetna komedia, której przesłanie, mimo upływu lat, jest nadal aktualne. Fredro we właściwy dla siebie sposób ukazał zmiany dokonujące się w ówczesnym świecie, wprowadzając odbiorców w zadumę, oplecioną doskonałym żartem, a Towarzystwo Dramatyczne w Nowym Sączu poradziło sobie z tym tytułem wyśmienicie!

Na deskach SOKOŁA zobaczyliśmy: Janusza MICHALIKA (Ambroży Jenialkiewicz), Małgorzatę SOWĘ (Matylda), Magdalenę KURNYTĘ (Aniela), Roberta GÓRNICKIEGO (Karol), Filipa DROŻDŻA (Leon), Cezarego KMIECIKA (Dolski), Andrzeja ZARYCHA (Antoni), Adama ŚLEPIAKA (Marcin) i Mieczysława FILIPCZYKA (Pan Ignacy). Za wspaniałą scenografię odpowiada Wojciech Stefaniak, a za spektakularne kostiumy Maria Molenda i pracownia Fundacji Nomina Rosae.

Autorka recenzji: Kamila Świerczek

Sądeczanie mogli obejrzeć sztukę również następnego dnia (17 grudnia), a kolejny spektakl odbył się w poniedziałek (18 grudnia). Szczegóły znajdują się TUTAJ

Czytaj też: Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Sądeczanie” ma już 60 lat. Za nami jubileuszowy koncert

mck sokółmck sokółmck sokółmck sokółmck sokółmck sokół

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Kinga Ptak

Reklama