Powstają specjalne infolinie dla uchodźców z Ukrainy

Powstają specjalne infolinie dla uchodźców z Ukrainy

infolinie

Jak poinformowało Biuro Wojewody, zostanie uruchomiona infolinia dla ukraińskich uchodźców szukających schronienia w Małopolsce. Z kolei w marcu przy Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka będzie dyżurował psycholog mówiący biegle po ukraińsku.

Wczoraj (24 lutego) odbyła się wideokonferencja, w której udział wzięli wojewoda wraz z wicewojewodą oraz małopolscy starości i prezydenci miast na prawach powiatu. Dotyczyła wojny toczącej się w Ukrainie.

– Jesteśmy w pełni przygotowani do przyjmowania osób, które będą do nas przyjeżdżały z punktów recepcyjnych uruchomionych w województwach lubelskim i podkarpackim. Baza miejsc została utworzona m.in. w oparciu o miejsca wskazane przez marszałka województwa małopolskiego, jak i współpracę z rektorami – informują pracownicy Biura Wojewody.

Ze względów bezpieczeństwa wykaz miejsc, w których Ukraińcy będą mogli znaleźć schronienie, nie zostanie podany do publicznej wiadomości. Wiadomo jednak, że mowa tu m.in. o obiektach turystycznych i wskazywanych dotychczas jako miejsca kwarantanny zbiorowej. Dokładne informacje zostaną udzielone jedynie osobom bezpośrednio zainteresowanym, czyli uchodźcom.

Dziś w południe rusza specjalna infolinia, uruchomiona w ramach Wydziału Spraw Cudzoziemców, która ma działać wspierająco względem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Będzie ona działała całodobowo pod numerem: 12 210 20 02.

Podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy dostępne są też pod adresem https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy.

W Małopolsce od dłuższego czasu działają zespoły zadaniowe zajmujące się poszczególnymi kwestiami – zapewnieniem schronienia uchodźcom, opieki zdrowotnej, logistyką czy monitorowaniem sytuacji. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i będziemy reagować elastycznie do potrzeb – podkreślają przedstawiciele Biura Wojewody.

Pomoc psychologiczna

Od przyszłej środy (2 marca) rusza dyżur psychologa biegle posługującego się językiem ukraińskim przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Pomoc będzie dostępna także w języku rosyjskim. Dyżury psychologa, dostępnego pod numerem 800 12 12 12:

  • w godzinach 15-22: 2, 3, 7, 10, 14, 15, 16, 21, 22, 23, 24, 30 marca;
  • w godzinach 22-6: 11 i 26 marca.

 

grafiki: Biuro Wojewody, Oddział ds. Mediów i Komunikacji Społecznej


Czytaj też:

Prezydent Handzel: Musimy być gotowi na różne warianty rozwoju sytuacji

Reklama