Uwaga! Dziś znów zły stan powietrza w Nowym Sączu

Uwaga! Dziś znów zły stan powietrza w Nowym Sączu

Wiatr, jaki towarzyszył nam w ostatnich dniach, nieco poprawił stan powietrza w regionie. Niestety, nie trwało to długo. Znów wydano dla Nowego Sącza ostrzeżenie pierwszego stopnia. Przypominamy, że w związku z tym mieszkańcy nie mogą używać kominków. 

W mieście przekroczony może zostać dopuszczalny poziom pyłu PM10 z powodu trwającego sezonu grzewczego oraz niekorzystnych warunków meteorologicznych.

Ostrzeżenie ważne jest dzisiaj od godz. 06.00 do 24.00. W tym czasie w Nowym Sączu obowiązuje zakaz używania kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Co więcej, zgodnie z zaleceniami mieszkańcy powinni unikać działań, które dodatkowo zwiększą zanieczyszczenie powietrza, czyli np. ograniczyć podróże samochodem lub całkowicie z nich zrezygnować na rzecz komunikacji zbiorowej, jeśli ma się taką możliwość. Władze zobowiązane są natomiast do prowadzenia intensywnych kontroli, przeciwdziałających spalaniu odpadów.

Kiedy stan powietrza jest zły, trzeba zadbać o swoje zdrowie. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ale także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież, seniorzy, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, a także zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. U chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz znalazł się na szczycie rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook