PILNE! Nie żyje były senator Stanisław Kogut. Serce nie wytrzymało. Był też zakażony koronawirusem

PILNE! Nie żyje były senator Stanisław Kogut. Serce nie wytrzymało. Był też zakażony koronawirusem

Nie żyje były senator Stanisław Kogut

Dziś około godz. 17.15 w gorlickim szpitalu zmarł  w wieku 66 lat były senator Stanisław Kogut, założyciel Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, polityk, związkowiec, inicjator wielu przedsięwzięć dedykowanych osobom przewlekle i ciężko chorym. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy bezpośrednią przyczyną zgonu był rozległy zawał i zatrzymanie akcji serca. Był zakażony koronawirusem.

Na szpitalny oddział ratunkowy gorlickiego szpitala trafił we wtorek. Był przytomny, ale bardzo słaby. Zmarł po kilku dniach hospitalizacji.

Sądecczyzna jest szoku. Znajomi byłego senatora, z którymi rozmawialiśmy dziś po otrzymaniu informacji o jego śmierci, opowiadają, że jeszcze całkiem niedawno widywali go podczas rowerowych przejażdżek. Nic nie zapowiadało tak dramatycznego pogorszenia się jego stanu zdrowia.

Kondycja Stanisława Koguta od wielu miesięcy nie była dobra. Oskarżony o korupcję trafił w styczniu tego roku do aresztu. Bardzo ciężko znosił sytuację, w której się znalazł. Wiosną jego adwokat Paweł Śliz wnioskował o zwolnienie go. Tłumaczył wówczas, że jego klient cierpi na chorobę nerek, cukrzycę oraz retinopatię cukrzycową. Nadmieniał, że obawia się o jego życie. Polityk wyszedł na wolność w kwietniu – po wpłaceniu 800 tys. zł poręczenia majątkowego.

Leszek Zegzda:

„Zmarł śp. Stanisław Kogut, Senator RP wielu kadencji z ramienia PiS. Sądecczyzna wiele Mu zawdziecza! To był dobry, wrażliwy i zaangażowany w sprawy ludzkie Człowiek. To, że rożniliśmy się w sprawach politycznych jest kompletnie bez znaczenia. Zawsze myślałem o śp. Staszku z szacunkiem. W ostatnich latach zwaliło się na Niego wiele oskarżeń, o wiele za dużo! Czytam, że był zarażony koronawirusem, ale serce było na pewno słabe… Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie! Kiedy w Polsce się obudzimy, by bardziej się szanować?”

Władysław Kosiniak – Kamysz:

„W gorlickim szpitalu zmarł Stanisław Kogut, wieloletni senator z Małopolski. Dobry, ciepły człowiek. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…”

Stanisław Kogut urodził się  29 października 1953r. Ukończył Średnie Studium Zawodowe w Grybowie o profilu mechanicznym. Od 1972 zatrudniony w Polskich Kolejach Państwowych, był naczelnikiem Sekcji Naprawy Wagonów w Stróżach, należącej do Zakładu Taboru w Nowym Sączu oraz członkiem rady nadzorczej PKP S.A. (2000–2005). Od 1989 działał w NSZZ „Solidarność”. Był przewodniczącym związku w węźle PKP w Stróżach, przewodniczącym okręgowej sekcji kolejarzy przy zarządzie Regionu Małopolska NSZZ „S”, a w latach 1997–2005 przewodniczącym Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.
Od 1990 do 1998 był radnym gminy Grybów, następnie do 2005 zasiadał w sejmiku małopolskim I i II kadencji, od 2002 jako wiceprzewodniczący. W 1998 uzyskał mandat z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność (należał do Ruchu Społecznego AWS), cztery lata później z rekomendacji PiS. W wyborach w 2005 został wybrany na senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nowosądeckim. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 162 139 głosów. W wyborach w 2011 został ponownie wybrany z ramienia PiS do Senatu liczbą 102 185 głosów. W 2015 po raz kolejny uzyskał mandat senatora z ramienia PiS, otrzymując 111 782 głosy.
19 grudnia 2017 z Prokuratury Krajowej na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu polityka w związku z zamiarem przedstawienia mu zarzutów korupcyjnych. Tego samego dnia władze Prawa i Sprawiedliwości podjęły decyzję o zawieszeniu go w prawach członka ugrupowania. Senator zaprzeczył stawianym zarzutom i oświadczył, że sam zrzeknie się immunitetu. Zrezygnował następnie z funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Infrastruktury, a 21 grudnia został z niej odwołany. 20 stycznia 2018 został senatorem niezrzeszonym. Senatorowie nie zgodzili się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Koguta, o co wnioskował prokurator, w związku z tym zastosował wobec niego zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 1 miliona złotych, które zostało wpłacone.
W wyborach w 2019 kandydował jako niezależny, nie uzyskując reelekcji. Od listopada 2019 przestał chronić go immunitet. W styczniu 2020 wraz z synem został zatrzymany przez CBA.
źródło biogramu: Wikipedia

Czytaj też:

Wspominają śp. senatora Koguta: zbudował sobie pomnik w sercach tych, którym pomógł

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.