Pasażerów można zliczyć na palcach jednej ręki. Czy remont dworców kolejowych ma sens?

Mieszkańcy Sądecczyzny zastanawiają się, czy inwestycja w remont bądź budowę dworców kolejowych w Dolinie Popradu ma sens. PKP zapewnia, że ma.

wsb3

- Co roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego staje przed dylematem czy dotować puste pociągi, których rentowność wynosi ok. 4 proc. Istnieje obawa, że połączenia zostaną zawieszone. Z roku na rok jest ich przecież coraz mniej. Komu będą służyć wyremontowane dworce? Czy tylko turystom? - pyta nasz Czytelnik proszący o zachowanie anonimowości.

- Przed przystąpieniem do inwestycji przygotowana została analiza finansowo ekonomiczna wraz ze studium wykonalności. Pod uwagę brana była również aktualna sytuacja na linii kolejowej, jak i plany przewoźników dotyczące komunikacji na tym odcinku - informuje Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP, odpowiedzialna za za dworce i pozostałe nieruchomości w województwach lubelskim, lubuskim, małopolskim, podkarpackim.

- Modernizowane obiekty będą służyły zarówno podróżnym, jak i mieszkańcom poszczególnych miejscowości czy turystom. W nowych obiektach planowane jest stworzenie punktów obsługi rowerzystów i miejsc z informacjami turystycznymi. Dzięki inwestycjom zmieni się również otoczenie dworców i stacji, pojawi się nowe oświetlenie, monitoring, mała architektura - dodaje.

Na stacjach takich jak Łomnica Zdrój czy Milik, gdzie planuje się budowę nowych dworców, zatrzymują się dwa pociągi dziennie w stronę Nowego Sącza i dwa pociągi dziennie w stronę Krynicy-Zdroju. Korzysta łącznie około 2-3 pasażerów dziennie.

- Skoro tak, to jak to się ma do budowy nowych dworców? - docieka Czytelnik.

- Zasadność budowy i przebudowy poszczególnych obiektów, na trasie Nowy Sącz – Krynica należy rozpatrywać jako jedną całość. Jest to spójna inwestycja, której celem jest rewitalizacja budynków dworcowych i terenów do nich przyległych w całej Dolinie Popradu, a tym samym poprawa atrakcyjności tego regionu - podkreśla Katarzyna Grzduk.

PKP zakłada, że prace mogłyby rozpocząć się w drugim kwartale 2018 r. Mają potrwać ok. roku.

O remoncie dworców pisaliśmy TUTAJ. 

Czytaj także o likwidacji kasy biletowej na dworcu PKP w Nowym Sączu: Kasa biletowa na sądeckim dworcu PKP jesienią zniknie. Bilet kupisz w sieci lub u konduktora 

Fot. Ilustracyjne - Wikipedia, PKP S.A. 

 

FORDDOSLAT

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.