Pamiętajmy o tych, którzy odeszli… Już wkrótce kolejna odsłona akcji *Ratujmy Sądeckie Nekropolie*

16 przeprowadzonych kwest,  łącznie zebranych ponad 230 tys. zł, odnowionych 109 nagrobków – tak przedstawia się w liczbach dotychczasowy bilans corocznej inicjatywy społecznej pod hasłem „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Podobnie jak przez ostatnie 16 lat, również i w tym roku na sądeckich cmentarzach pojawi się ponad stu wolontariuszy, którzy kwestować będą na rzecz zabytkowych sądeckich nagrobków. Kwesty odbędą się na trzech cmentarzach: Komunalnym przy ul. Rejtana, Gołąbkowickim oraz Heleńskim.

–  Nasza akcja jest bardzo dobrze przyjmowana nie tylko przez samych sądeczan, ale również gości odwiedzających nasze miasto z okazji Święta Zmarłych – mówi Bożena Jawor, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, jednego z inicjatorów pomysłu zbiórki pieniędzy na ratowanie sądeckich nekropolii.

Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc, tym bardziej, że na przestrzeni kilkunastu lat w naszą akcję włączyło się wiele różnych organizacji, a wśród sympatyków inicjatywy oraz wolontariuszy zbierających pieniądze na sądeckich cmentarzach pojawiają się przedstawiciele coraz młodszych pokoleń.  

Jak wspomina Jakub Bulzak reprezentujący Fundację im. dr Jerzego Masiora, w zeszłym roku udało się zebrać 18 tys. 400 zł  dzięki, czemu odnowionych zostało 9 nagrobków, zaś kilka następnych poddano powtórnej konserwacji. To kropla w morzu potrzeb, bo na ratunek czeka jeszcze ok. 200 nagrobków.

– Niestety nie wszystkie  możemy odrestaurować – mówi Jakub Bulzak. – Przeszkodą są nie tylko kwestie finansowe, ale także fakt, że część z nich jest wciąż używana przez daną rodzinę do celów grzebalnych, zaś nasza akcja obejmuje tylko te nagrobki, które przedstawiają wartość artystyczną  i historyczną i którymi nie ma się już kto zająć.

Jak zapowiada Jakub Bulzak tegoroczna kwesta odbędzie się 1 i 2 listopada.

1 listopada kwesta odbędzie się na trzech sądeckich cmentarzach: Komunalnym, Gołąbkowickim i  Św. Heleny, natomiast 2 listopada, tylko na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana.

Kwestarzy będzie można znaleźć pod charakterystycznymi białymi tablicami z hasłem „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Wolontariusze będą zbierać pieniądze w godz. od 9.00 do 16.00, a zaopatrzeni zostaną w specjalne puszki z logo akcji oraz pamiątkowe kartki pocztowe dla darczyńców z wizerunkiem odrestaurowanych nagrobków.

Na Cmentarzu Komunalnym,  1 listopada,  znajdować się będzie 7 stanowisk kwestarzy, natomiast na Cmentarzu Gołąbkowickim i św. Heleny – po dwa stanowiska.

2 listopada, na Cmentarzu Komunalnym wolontariusze przygotują dwa stanowiska dla sądeczan chcących wpłacić datki na rzecz sądeckich nekropolii.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pierwsza kwesta odbyła się 2 i 3 listopada 2001 roku i nosiła nazwę „Odnawiamy Nekropolię Sądecką”. Od 2003 roku, prowadzona jest na cmentarzach Komunalnych i Gołąbkowickim, a od 2009 roku również na Cmentarzu Heleńskim.

Finansowy rekord zbiórki padł w 2014 roku, kiedy to udało się zebrać 23 tys. 400 zł.

Od pierwszej kwesty, prace konserwatorskie wykonuje na cmentarzach Józef Stec, sądecki konserwator zabytków i artysta plastyk.

fot. Tatiana Biela,

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.