Małopolska: uwaga na lisie szczepionki!

Jak informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, od 2. do 12. listopada na terenie naszego województwa przeprowadzone będzie szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. Należy pamiętać o zachowaniu ostrożności w przypadku natknięcia się na przynętę ze szczepionką.

W okresie wykonywania szczepień i do czternastu dni po nich nie powinno się wypuszczać bez opieki psów i kotów. Jeśli wychodzimy z naszym czworonogiem na spacer to pamiętajmy o smyczy i kagańcu.

Nie wolno dotykać i podnosić szczepionek, które zostaną zrzucone z samolotów i wyłożone ręcznie. Przynęta, którą dotykał człowiek, zostanie ominięta przez lisy, więc stanie się zupełnie nieprzydatna.

W jej wnętrzu znajduje się kapsułka z płynną substancją zawierającą wirus szczepionkowy, która mogłaby się dostać do organizmu człowieka poprzez jakiekolwiek skaleczenia lub przez spojówkę oka, czy błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

Przypadkowy kontakt ze szczepionką wymaga natychmiastowego przemycia miejsc kontaktu wodą oraz zgłoszenia się do lekarza. Natomiast jeśli to nasz zwierzak domowy naruszy przynętę, powinniśmy zgłosić się do weterynarza, gdzie pupil zostanie poddany obserwacji.

Przynęta ze szczepionką to mieszanka w kolorze szarozielonym i ma kształt walca. W jej wnętrzu znajduje się plastikowa kapsułka.

fot. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.