Ośrodek turystyczny PKL w Solinie otwarty! Najnowocześniejszą kolejkę gondolową w Polsce zbudował sądecki Erbet

Ośrodek turystyczny PKL w Solinie otwarty! Najnowocześniejszą kolejkę gondolową w Polsce zbudował sądecki Erbet

Od 1 lipca odwiedzający Bieszczady mogą wybrać się w podróż widokową koleją gondolową i korzystać z wyjątkowych atrakcji w ośrodku PKL i PFR nad zaporą w Solinie.

Widokowa kolej linowa w Solinie jest szczególną w skali kraju atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. Obiekt budowała nowosądecka firma ERBET

Tak jak 85-lat temu spełniały się marzenia związane z powstaniem kolei na Kasprowy Wierch, tak dzisiaj jesteśmy świadkami realizacji inwestycji wpisującej się w oczekiwania turystów odwiedzających Bieszczady, jak i okolicznych mieszkańców. Zapraszamy wszystkich do naszego nowego ośrodka. Kolej na Solinę!  – kusi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

W czerwcu 2021 r. Polskie Koleje Linowe oraz Polski Fundusz Rozwoju ogłosiły budowę nowej inwestycji, która ma stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu. Wczoraj – 1 lipca, po ponad roku pierwsi turyści wyjechali koleją z centrum Soliny na Górę Jawor.

Bieszczady to wyjątkowy region, z ogromnymi walorami krajobrazowo-przyrodniczymi. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji uda nam się w pełni wykorzystać jego ogromny potencjał i przyciągnąć nowych turystów, przy jednoczesnym zachowaniu charakteru i naturalnych walorów środowiskowych tego miejsca. To największa do tej pory inwestycja PKL, ale plany spółki są ambitne i uwzględniają rozwój dotychczasowych ośrodków, a także nowe inwestycje, które przyczynią się do wzrostu wartości spółki – komentuje  Paweł Borys, prezes PFR.

Atrakcja jest niepowtarzalna nie tylko ze względu na lokalizację, imponujące krajobrazy, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m oraz nowoczesną strefą multimedialną.

Turystyka w Bieszczadach zyskała nową jakość. Możemy zanurzyć się w krajobrazie Bieszczadów, żeby się wyciszyć, ale także oglądać tę ciekawą i piękną perspektywę z wagonika kolei. Robimy ogromny krok, by odkrywać Solinę i Bieszczady na nowo – cieszy się Adam Piątkowski, wójt Gminy Solina.

Pierwsze niespodzianki w ośrodku PKL Solina na turystów czekają już przy stacji dolnej Plasza, która jest nie tylko startowym punktem podróży koleją gondolową ale też miejscem, w którym dowiemy się ciekawych informacji na temat podróży koleją widokową, jej technologii, ilości podpór i ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną.

W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL. Z tego miejsca korzystając z kolejnej i dającej niesamowite wrażenia atrakcji – kolei gondolowej PKL – wreszcie wyruszymy w niezapomnianą i pełną ekscytacji podróż na Górę Jawor.
Na 1,5 km trasie – ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytułowanej na Górze Jawor – z wysokości wagonika, podróżujący mogą podziwiać krajobrazy z zielonymi wzgórzami Bieszczadów, monumentalną zaporą oraz Jeziorem Solińskim. Emocje czekają również na wszystkich, którzy docierają wagonikiem kolei gondolowej na Górę Jawor.
Z Wieży Widokowej z 55 m oraz tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz tutejsze doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury. W kawiarni widokowej na turystów czeka smaczna kawa i ciasto, ale również spektakularne widoki, którymi możemy się już rozkoszować.
Na smakoszy czekają lokalne specjały w Karczmie Jawor, której wystrój nawiązuje do regionalnej architektury. Proziaki, fuczki, czy pieczone knysze to tylko wybrane pozycje, znajdujące się w karcie menu.

Tuż obok Karczmy Jawor zlokalizowana jest kolejna część atrakcji ośrodka PKL – Park Tematyczny. To właśnie w parku wkrótce poznamy fascynujące legendy oraz posłuchamy ciekawych opowieści na temat barwnych postaci biesów i czadów.

źródło: pkl.pl

Czytaj też:

Amazon Prime Day po raz pierwszy w Polsce 12 i 13 lipca

Reklama