Od młodzieży dla młodzieży. Grupa PleNEAR już jutro zaprasza na literackie spotkanie! [ZAPOWIEDŹ]

Od młodzieży dla młodzieży. Grupa PleNEAR już jutro zaprasza na literackie spotkanie! [ZAPOWIEDŹ]

Szkoła czy uczelnia ma w swoim niechlubnym zwyczaju narzucanie pewnych ram interpretacyjnych, schematów poznawczych oraz kluczy do analizy literatury. Młodzież jednak zazwyczaj woli „po swojemu”. Dlatego nieformalna grupa PleNEAR będąca ambitnym projektem czwórki Sądeczan (Kuby, Magdy, Zuzy, Konrada) chce zaangażować swoich rówieśników w społeczne oraz kulturalne życie Nowego Sącza. We wrześniu inicjatorzy przedsięwzięcia zaciągnęli młodzież przed srebrny ekran, a już jutro kuszą do pochylenia się nad wierszem ,,Warszawa” autorstwa Juliana Tuwima.

,,Podczas spotkań przed srebrnym ekranem z uczniami sądeckich szkół będziemy nie tylko promować kulturę. Spotkania zostaną wzbogacone o czynną dyskusję na tematy dla nas tak aktualne, jak i ważne. Natomiast podczas spotkań o literaturze każdy będzie mógł kształtować swoją własną wrażliwość poprzez omawianie i interpretowanie wybranych utworów, zaś zestawienie ich z rzeczywistością, uświadomi nas na temat otaczających nas problemów – niezmiennie aktualnych” zachęcają organizatorzy spotkania.

Nad wierszem Tuwima pochylić będzie można się już jutro (15 lutego) o godzinie 15:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu. Jest to działalność od młodzieży dla młodzieży więc każdy jest mile widziany, a im więcej głosów refleksji prezentujących różnorodne perspektywy tym lepiej.

100 ludzi obejrzało film w plenerze

To nie pierwsza inicjatywa grupy PleNEAR i zapewne nie ostatnia. Celem jest przede wszystkim pokazanie, że w Nowym Sączu możliwe jest budowanie poczucia wspólnoty w wymiarze międzyszkolnym.  W zeszłym roku, we wrześniu, grupa zebrała aż 100 młodych Sądeczan w wieku od 15 po 25 lat na Młodzieżowym Wieczorze Filmowym, który odbył się na dziedzińcu restauracji ,,88″. Wydarzenie to  (pisaliśmy o nim TUTAJ),  dodało grupie PleNEAR energii aby podążyć za ciosem.

 

 

fot. PleNEAR

Czytaj też:

Nowość na Netflixie. Niemal cały film nakręcono w naszym regionie [ZDJĘCIA]

Reklama