O co chodzi z wizualizacją stadionu Sandecji?

Pytanie od naszego Czytelnika nieco nas zaskoczyło: ,,dlaczego nie publikujecie wizualizacji stadionu Sandecji?”. Odpowiedź była prosta, bo przecież wizualizacji jeszcze nie ma. ,,Ale jak to, przecież widziałem, obiekt będzie cały oszklony…” – kontynuował uparcie. Po wymianie kilku zdań okazało się, iż widział powyższą wizualizację w mediach i jak twierdzi, nikt wystarczająco nie zaznaczył, iż jest to jedynie mrzonka, chociaż bardzo piękna, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a dokładniej wizja obiektu tamtejszego wykładowcy mgr. inż. Tomasza Trzupka. 

wsb3

Do rzeczy, wyjaśniamy. Te niezwykłe i robiące piorunujące wrażenie koncepcje stadionu przy Kilińskiego 47. zostały wykonane w ramach współpracy Wydziału Architektury PK z naszym miastem i są jedynie ciekawostką, pomysłem na to, jak według tamtejszych architektów miałby wyglądać sportowy obiekt w Nowym Sączu.

Jak wiemy, rzeczywisty projekt opracowuje Pracownia Projektowa „ATS 999″z Białej Podlaskiej, prowadzona przez Tomasza Siedlanowskiego. Przetarg na jego wykonanie rozstrzygnięto 28 maja, umowę podpisano 7 czerwca. Wybrano najkorzystniejszą ofertę, zgodnie z zapisami ustawy Prawa Zamówień Publicznych. Zwyciężyła najtańsza propozycja, opiewająca na kwotę  651 900,00 zł brutto. Na wykonanie tego zadania przewidziane jest 90 dni, zatem najwcześniej wizualizację zobaczymy we wrześniu.

Jak informuje Wydział Architektury UM w Nowym Sączu, ośrodek MOSiR, po drugiej stronie Kamienicy, połączy ze stadionem kładka pieszo-rowerowa. Umożliwi ona komunikację z osiedlem Barskie, a także wykorzystanie w czasie meczów parkingów przy ośrodku. Dodatkowo planowana jest przebudowa skrzyżowania (ronda) ulic Kilińskiego i Krańcowej, a także budowa parkingów wzdłuż ulicy Kilińskiego i Krańcowej.

Piękny, ale nierealny 

Pomysły krakowskich architektów podsyciły jeszcze bardziej ciekawość, co do tego, jak naprawdę będzie wyglądał stadion Sandecji. Na razie, pozostaje nam podziwiać wspaniałe wizje, o których już na pierwszy rzut oka można powiedzieć, iż ich realizacja znacznie przewyższyłaby przeznaczony na ten cel budżet naszego miasta.

Pamiętamy przecież, że końcem grudnia 2017 roku prezydent miasta Ryszard Nowak unieważnił przetarg na budowę obiektu. Głównym powodem była cena oferty, jaką złożyło konsorcjum firm S-Sport sp. z o.o. z Katowic oraz „Justmar” Marcin Turczyński – Chełm Śląski, znane m.in. z budowy Stadionu Narodowego w Warszawie. Propozycja opiewała na kwotę 59 980 000 brutto. Na tę inwestycję miasto planowało wydać 50 mln złotych.

Przekracza ona o 10 milionów złotych, czyli dwadzieścia procent kwotę, którą przeznaczyłem na ten cel. Podjąłem decyzję, że przetarg pozostanie nierozstrzygnięty – mówił wówczas gospodarz miasta.

Grafika: Tomasz Trzupek/UM Nowy Sącz/
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Kolejny krok zrobiony. Przetarg na wykonanie projektu stadionu Sandecji rozstrzygnięty!

TEB
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: