Nowy Sącz: w sobotę premiera fimu *Gurgacz* z Wojciechem Trelą

W najbliższą sobotę, 18 listopada, w sądeckim kinie „Sokół”odbędzie się sądecka prapremiera filmu opowiadającego o losach kapelana Żołnierzy Wyklętych, ks. Władysława Gurgacza. Tytułowego bohatera zagrał aktor Teatru Nowego w Nowym Sączu – Wojciech Trela.

wsb3

Podczas premiery odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterami filmu oraz członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria”.

Zdjęcia do filmu pt. „Gurgacz” powstawały w Beskidzie Sądeckim – na Hali Łabowskiej i Pisanej oraz w kościele zdrojowym w Krynicy – Zdroju. Fabularyzowany, 70-minutowy dokument wyreżyserował Dariusz Walusiak.

Film jest portretem kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w latach powojennej Polski. Wiedział, że na końcu tej drogi czeka go śmierć, ale mimo to nie poddał się.

Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w czasach zniewolenia. Ratował zbłąkane dusze, prowadząc je do Boga. Był oddanym sługą Maryi, całe życie pozostając wierny Bogu i Ojczyźnie. Idąc za głosem sumienia, trwał do końca przy młodych żołnierzach, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi. W 1939 r., na początku swej kapłańskiej drogi, przed obrazem NMP Królowej Polski złożył siebie w ofierze za ratowanie ukochanej Ojczyzny. Osiem lat później skazany został na śmierć w więzieniu na Montelupich w Krakowie.

W filmie o losach niezłomnego kapłana wystąpiła również reporterka sądeckiego radia RDN, Krystyna Pasek.

Poniżej zwiastun filmu „Gurgacz”:

Dziewczyna z radia i żołnierze wyklęci

 

 

Wojciech Trela: rodzinnie uzależniony od aktorstwa

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]