Nowy Sącz: radni zdecydują o Honorowym Obywatelstwie dla Jerzego Leśniaka na najbliższej sesji

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Nowego Sącza, we wtorek 21 listopada, sądeccy rajcy pochylą się nad wnioskiem dotyczącym nadania tytułu Honorowego Obywatela znanemu sądeckiemu dziennikarzowi i pisarzowi, Jerzemu Leśniakowi. Przewodnicząca Rady Miasta nie uwzględniła wniosku w porządku obrad poprzedniej, październikowej, sesji. 

wsb3

– Wniosek będzie procedowany. Sesję poprowadzi wiceprzewodniczący Michał Kądziołka. Nad sprawą Honorowego Obywatelstwa dla pana Leśniaka powinniśmy dyskutować już miesiąc temu, ale tak się nie stało. Pani przewodnicząca o wniosku nie raczyła nas, radnych, poinformować. Wniosek jest już jednak w porządku obrad na 21 listopada – mówi radny Józef Hojnor (PO).

Przypomnijmy, iż pod koniec września profesor Bogusław Kołcz, dyrektor Zespołu Szkół im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu a zarazem przyjaciel Jerzego Leśniaka, złożył, zgodny z wymaganiami formalnymi, wniosek o nadanie Honorowego Obywatelstwa. Sprawa pod obrady jednak nie trafiła.

– Ktokolwiek będzie kandydatem, jeśli nie będzie zgody całości rady, ja nigdy, dopóki będę przewodniczącą nie dopuszczę do głosowania – wyjaśniała wówczas przewodnicząca Bożena Jawor, podkreślając, że kieruje się dobrem rodziny zmarłego w sierpniu Jerzego Leśniaka.

Pisaliśmy o tym w artykułach:

Jest obywatelski wniosek o pośmiertne uhonorowanie Jerzego Leśniaka. Poparł go prezydent

oraz

Honorowe obywatelstwo śp. Jerzego Leśniaka w poczekalni przewodniczącej rady miasta

– Cieszę się, że ta sprawa zostanie wreszcie podniesiona. Nade wszystko zależy mi, by należycie upamiętnić Jerzego. Podjął ogromny trud i napisał zarówno poprzednią, jak i „Nową Encyklopedią Sądecką”. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że zasłużył tym na tytuł. Ponadto był wspaniałym ambasadorem Nowego Sącza. Obawiam się jednak, że znów pojawi się wiele nieprzychylnych komentarzy, może nawet tendencyjne recenzje „Nowej Encyklopedii Sądeckiej” – mówi profesor Kołcz.

-Bardzo chciałbym tego wszystkiego uniknąć ze względu na pamięć o Jerzym… Jestem pewien, iż w oczach sprawiedliwych nie powinno być żadnych wątpliwości co do zasług i tytułu dla Jerzego Leśniaka. Dziwię się, że w ogóle ktokolwiek uczciwy może słuchać ludzi małego formatu, kierujących się osobistymi pobudkami i zawiścią zawodową – podkreśla.

O tym, że Jerzy Leśniak powinien otrzymać tytuł Honorowego Obywatela, jest przekonana również sądeczanka Jadwiga Marzec.

– Przyznanie Honorowego Obywatelstwa byłoby przysłowiową „kropką nad i”. Ale cóż, jak zwykle ludzie nieprzeciętni mają wrogów. Całym sercem jestem za tym tytułem. Doceniam ogrom pracy benedyktyńskiej Jurka. Dzieło to jest ogromne, wszechstronne pod względem bogactwa haseł. Nikt z nas nie jest kryształowy, ale aby zebrać tak ogromny materiał, uporządkować i wydać, trzeba być wielkim. I taki Jurek Leśniak był – uważa Jadwiga Marzec.

Wtóruje jej Tomasz Michałowski, prezes Stowarzyszenia dla Miasta.

– Jurek Leśniak miał i ma nadal wielu przyjaciół. Będzie odpowiednio uhonorowany – zapewnia.

Nie wszyscy sądeczanie są jednak zdania, że tytuł Honorowego Obywatela powinno nadawać się osobom zmarłym. Pisaliśmy o tym w artykule:

Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza tylko za życia? 

Czytaj również relację z promocji „Nowej Encyklopedii Sądeckiej”: 

Dzieło swego życia Jerzy Leśniak pisał z miłością do Nowego Sącza. Promocja *Nowej Encyklopedii Sądeckiej*

***

Dodajmy, że pod wnioskiem profesora Bogusława Kołcza podpisały się m.in. następujące organizacje: Fundacja Chrobrego, Związek Sądeczan, Fundacja Sądecka, Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej, Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota,Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Nowym Sączu, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Miejski w Nowym Sączu, Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Nowym Sączu.

Z pełną listą można zapoznać się w uzasadnieniu do uchwały, TUTAJ

Fot. Ilustracyjne – Piotr Droździk. 

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]