Nowy Sącz. Oszczędzanie wody i problem suszy w ramach Budżetu Obywatelskiego? Głosuj

Nowy Sącz. Oszczędzanie wody i problem suszy w ramach Budżetu Obywatelskiego? Głosuj

Nowy Sącz, Instytut Karpacki, Grupa Młodzieżowa Batorego

Sądeccy uczniowie przedstawiają kolejny pomysł pod rozwagę mieszkańców. Celem projektu jest symultaniczne przeprowadzenie kampanii społecznej w Nowym Sączu. Zamysł dotyczy zjawiska suszy i potrzeby oszczędzania wody.

Nazwa kampanii „NA PRZEKÓR SUSZY”
Problemem społecznym, którym narasta jest deficyt wody. To doprowadza do nieodwracalnych skutków i dalej: do suszy. W Polsce zasoby wodne są na podobnym poziomie co w Egipcie. W skali roku, na jednego mieszkańca Polski przypada zaledwie 1600 m3 słodkiej wody. Brak wody narasta od dawna, kraj wysycha. Ten problem dotyczy także Sądecczyzny. Wystarczy porównać poziom głównych rzek obecnie z poziomem z przed 20 lat. Globalne ocieplenie przyczynia się również do niedoborów. Niedostateczna część społeczeństwa zdaje sobie sprawę, że należy oszczędzać wodę. Trzeba aktywnie uświadamiać obywateli, że w swoim zakresie mogą także przyczynić się do ograniczania zjawiska suszy.

Zestaw działań obywatelskich promowanych w ramach kampanii „NA PRZEKÓR SUSZY”
– ograniczanie zużycia wody,
– nie marnowanie żywności,
– gromadzenie deszczówki,
– sadzenie drzew,
– zamiast trawnika – łąka kwiatowa.

Działania podejmowane w ramach projektu to:
– stworzenie 10 scenariuszy filmików związanych z wodą i suszą, ogłoszenie konkursu, w którym będą mogli uczestniczyć mieszkańcy Sądecczyzny. Konieczne będzie stworzenie draftów scenariuszy.
– nakręcenie filmików. Filmiki nakręcone zostaną przez profesjonalne studio filmowe.
– dystrybucja filmików w sądeckich mediach. Dostarczanie poszczególnych materiałów do wszystkich redakcji sądeckich mediów.
– dystrybucja materiałów w mediach społecznościowych. Działanie w ramach koordynacji projektem, przez zespół projektowy.
– napisanie 10 artykułów na temat oszczędzania wody i przeciwdziałaniu suszy. Tworzą je osoby ze środowiska dziennikarskiego.

Akcja byłaby prowadzona przez 6 miesięcy – wiosną i latem. Ostatnie zmiany w regulaminie sądeckiego Budżetu Obywatelskiego wprowadziły projekty ogólnomiejskie, ale jednocześnie wykluczyły projekty miękkie (z miejskich projektów). Mimo to, należy zadać otwarte pytanie obywatelom Sądecczyzny. Czy projekt kampanii społecznej dotyczącej oszczędzania wody i problemu suszy jest dobrym przedsięwzięciem finansowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego? Swój głos w tej sprawie można oddać – TUTAJ.

Autor: Grupa Młodzieżowa Batorego

Fot: Grupa Młodzieżowa Batorego

Reklama