Nowy Sącz: jeśli miasto da zielone światło, PKP PLK uruchomi szynobus na osiedle Helena

Nowy Sącz: jeśli miasto da zielone światło, PKP PLK uruchomi szynobus na osiedle Helena

PKP PLK są gotowe do uruchomienia szynobusu na trasie z Nowego Sącza na osiedle Helena na czas budowy nowego mostu heleńskiego. Potrzeba jeszcze tylko gwarancji finansowania i zgody miasta Nowego Sącza. 

– Zezwolenie to jak na razie za duże słowo. Niemniej jednak przygotowujemy już organizację szynobusu z centrum Nowego Sącza na osiedle Helena. Wszystko mamy dopięte na ostatni guzik. Postępujemy zgodnie z życzeniami miasta. Początkowo przygotowywaliśmy koncepcję trasy z Nowego Sącza do Marcinkowic. Ostatecznie postanowiono, że szynobus pojedzie ze stacji Nowy Sącz – Miasto na osiedle Helena – tłumaczy Andrzej Oleksy, wicedyrektor oddziału PKP PLK w Nowym Sączu.

Propozycję kursów do Marcinkowic krytykował m.in. wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, o czym pisaliśmy w artykule:

Nowy Sącz/Chełmiec: chcą przetestować szynobus 

– W lipcu odbyło się spotkanie z władzami miasta oraz przewoźnikami. My jako zarządca linii przygotowaliśmy infrastrukturę. Są jednak procedury, trzeba zamówić rozkłady jazdy oraz tabor. Z informacji, jakie przekazał pan Andrzej Górski, prezes sądeckiego MPK, szynobus mógłby zostać uruchomiony 1 października, ale tylko po wyłonieniu wykonawcy budowy mostu. Kursy szynobusu mają zostać skomunikowane z autobusami MPK – podkreśla dyrektor Oleksy.

– Szynobus miałby kursować pomiędzy przystankiem Nowy Sącz centrum, a Nowy Sącz osiedle Helena. Kursy planowane są z dużą częstotliwością od poniedziałku do piątku – mówił w lipcu wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

Szynobus ma kursować co pół godziny, przez cały dzień aż do wieczora. Nie wiadomo jednak, kiedy ruszy tak długo wyczekiwany remont mostu na Dunajcu łączącego Nowy Sącz z osiedlem Helena.

Na uruchomienie szynobusu potrzeba ok. 500 tys. zł. Władze Nowego Sącza liczą, że do kosztów „dołożą się” Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Urząd Marszałkowski.

O uruchomieniu szynobusu pisaliśmy w artykułach: 

Odnowiono nieczynne przystanki kolejowe. Czy pojawią się na nich pociągi?

oraz

Szynobus z centrum Sącza na osiedle Helena lekarstwem na zamknięty most 

Fot. Ilustracyjne – Pixa Bay. 

Share on twitter
Share on facebook