Nowy Sącz: czytamy wspólnie. Tym razem „Wesele”

Nowy Sącz: czytamy wspólnie. Tym razem „Wesele”

Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno?”. Kto z nas nie zna tego cytatu, pochodzącego z jednego z najsłynniejszych polskich dramatów autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. „Wesele” to kolejna pozycja z kanonu literatury polskiej, której fragmenty będziemy już wkrótce czytać na nowosądeckim rynku. 2 września, o godz. 18., startuje kolejna edycja Narodowego Czytania.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku – mówi Janusz Michalik, kierownik artystyczny Miejskiego Ośrodka Kultury. – Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W tym roku podczas internetowego głosowania zwyciężył dramat Stanisława Wyspiańskiego.

Nowosądeckie Narodowe Czytanie „Wesela” będzie miało formę częściowej inscenizacji – mówi Janusz Michalik. – Będą elementy scenografii, kostiumy, muzyka i światła. Zachęcamy także wszystkich uczestników do przyniesienia ze sobą egzemplarzy „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, na których będzie można otrzymać pamiątkowy stempel, przygotowany z okazji tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

„Wesele” powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków, zaś w języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

fot. MOK, wikipedia

 

 

.