Nowy Sącz, I LO upamiętniło oficera polskiego wywiadu – ppłk. Mariana Chodackiego

Nowy Sącz, I LO upamiętniło oficera polskiego wywiadu – ppłk. Mariana Chodackiego

28 września 2023 roku był dniem szczególnie ważnym dla społeczności sądeckiego I LO i całej Długoszowej Rodziny.  W obecności władz miasta i szkoły oraz delegacji Instytutu Pamięci Narodowej i wojskowego wywiadu, odsłonięto tablicę pamięci podpułkownika Mariana Chodackiego.

W uroczystości wzięli udział między innymi prezes IPN dr Karol Nawrocki, szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. Marek Łapiński, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek i prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Honory gospodarza pełnił dyrektor I LO w Nowym Sączu Jacek Tomasik.

Podpułkownik Marian Stanisław Chodacki ps. „Maracz” (ur. w 1898 r. w Nowym Sączu zm. 1975 r. w Nowym Jorku) był żołnierzem, który poświęcił swoje życie służbie dla ojczyzny. Uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym, a później studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Był uczestnikiem wojny z bolszewikami, oficerem polskiego wywiadu, Komisarzem Generalnym w Wolnym Mieście Gdańsku. W latach 1927 – 1931 – attaché wojskowym w poselstwie RP w Helsinkach i Sztokholmie. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Vir Tutti Militari, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Spoczął na cmentarzu w Nowym Jorku, zaś po śmierci  jego żony, skremowane zwłoki obojga zostały sprowadzone do Polski i złożone w grobowcu na Starych Powązkach w Warszawie.

Dyrekcja ILO przypomniała zasługi Mariana Chodackiego stawiając go za wzór dla obecnych i przyszłych uczniów.

Uroczystość uświetnił występ Młodzieżowego Chóru Scherzo prowadzonego od ponad 35 lat przez dr Andrzeja Citaka.

zdjęcia z archiwum I LO; Jakub Bulzak

 

Reklama