Nowy Sącz: dar serca dla kombatantów z Kresów Wschodnich

Nowy Sącz: dar serca dla kombatantów z Kresów Wschodnich

Ponad tonę żywności zebrano w Nowym Sączu w ramach ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom”. Zbiórka właśnie dobiegła końca. Trwa teraz segregowanie produktów. Mają z nich powstać paczki, które trafią do polskich Kombatantów mieszkających  na Kresach Wschodnich.

Akcja trwała nieco ponad dwa miesiące.  Do sądeckich magazynów mieszkańcy miasta i okolic przynosili produkty o długotrwałym terminie ważności: mąkę, cukier, makarony, oleje, kaszę, konserwy, kawę, herbatę czy słodycze.

– Jak co roku mogliśmy liczyć na gorące serca sądeczan. Ich hojność przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zebraliśmy tonę i sto kilogramów produktów żywnościowych. Trwa ich pakowanie. Mamy wzór paczki tak aby każdy z kombatantów otrzymał po równo danych produktów – mówi mówi koordynator akcji w Nowym Sączu Jakub Prokopowicz z Sądeckiego Towarzystwa Patriotycznego

Paczki mają trafić najpierw do magazynu w Krakowie, następnie zostaną przewiezione do polskich kombatantów na Ukrainie

– Trafią do najbardziej potrzebujących, ludzi w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Niektórzy z nich nie mają w domu prądu czy wody. Konflikt zbrojny na Ukrainie jeszcze bardziej pogłębia biedę tych ludzi. Liczymy, że paczki żywnościowe sprawią im dużą radość

Według danych z 2006 roku na  Kresach Wschodnich żyje stu kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych.

-To jest nasz dług wdzięczności za ich poświęcenie. Dzięki takim bohaterom możemy żyć w wolnym kraju-podkreśla Jakub Prokopowicz.

Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest stowarzyszenie Odra – Niemen z Wrocławia. Dary z kraju rozwożone są do rodzin  wskazanych przez Związki Polaków na Ukrainie, Litwie i Białorusi a także Mołdawii.

Monika Chrobak

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama