Nowy Sącz, 25 października: Męskie czytanie poezji

W każdy ostatni piątek miesiąca na kameralnej scenie teatru przy ul. Jagiellońskiej usłyszymy utwory najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury, najciekawszych współczesnych poetów oraz wiele innych tekstów wpisujących się w kanon kultury współczesnej w interpretacji aktorów Teatru Nowego oraz adeptów Studia Artystycznego “Bank Talentów”. Duża dawka dobrej literatury podana w awangardowej oprawie muzyki na żywo i aromacie świeżo parzonej kawy.

Reżyseria i prowadzenie: Józef Więcławek
Oprawa muzyczna: Marcin Czaja

Wydarzeniu patronuje Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego

Podczas pierwszego spotkania 25 października będziemy czytać “Dziennik pisany nocą” – Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Krzysztof Jędrysek aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza” ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. 20 maja bieżącego roku minęło sto lat od narodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku.

Więzień sowieckiego łagru, żołnierz Armii Andersa, uczestnik Bitwy pod Monte Cassino, emigrant, współpracownik „Kultury” i Radia Wolna Europa, zaangażowany w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej, ale przede wszystkim ceniony w Ojczyźnie i świecie autor książki Inny świat. Zapiski sowieckie, poruszających opowiadań oraz Dziennika pisanego nocą, Gustaw Herling-Grudziński z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy.

Dziennik pisany nocą to dzieło ponadczasowe i unikatowe; kronika epoki, pełna odniesień i komentarzy do literatury oraz sztuki, wywodów historycznych i komentarzy politycznych.

Nie jest to pamiętnik, a zapis codziennych duchowych zmagań z historią spuszczoną z łańcucha. Niespieszny neapolitański przechodzeń pisze dziennik z perspektywy więźnia cywilizacji totalitarnej – jakby nie wyszedł do końca poza obozową zone. Jego słowa twarde i oszczędne, mają w sobie sekret ludzkiej mowy uformowanej na więziennych spacernikach, z wieżyczek strażników koncentracyjnych obozów.

Adam Michnik

 początek: 25 października godz. 19.00

Teatr Nowy w Nowym Sączu
ul. Jagiellońska 36

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.