Nowoczesny budynek starosądeckiej galerii coraz bliżej

Ponad 11 milionów złotych pochłonie przebudowa i rozbudowa jednej z kamienic przy rynku w Starym Sączu. Mowa tu o budynku, w którym znajduje się Galeria Pod Piątką, Informacja Turystyczna i biuro stowarzyszenia ,,Gniazdo”. W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa na wykonanie inwestycji, a prace powinny potrwać do końca 2020 roku.

W tej chwili wykorzystywany jest tylko parter kamienicy. Pozostała część budynku została wyłączona z użytkowania ze względu na zły stan techniczny. Kiedy zapadła taka decyzja, znajdująca się wcześniej na górnych poziomach administracja CKiS im. Ady Sari została przeniesiona do „Sokoła”.

Przebudowa i rozbudowa kamienicy da wiele nowych możliwości wykorzystania budynku. Istniejąca część zostanie gruntownie wyremontowana, a nowa będzie mieć dwie kondygnacje nadziemne i dwie podziemne, częściowo ukryte pod płytą placu.

– W części podziemnej zarówno istniejącej jak i projektowanej będzie znajdować się głównie przestrzeń wystawiennicza. Część nadziemna w poziomie parteru będzie mieścić: hol, sale warsztatowe, informację turystyczną i pomieszczenia pomocnicze. W poziomie piętra znajdą się sale warsztatowe. Poddasze zostanie przeznaczone na pomieszczenia administracyjne – informuje Urząd Miasta.

Nowa część dobudowana zostanie z tyłu istniejącej kamienicy, której zewnętrzna forma zostanie w całości zachowana, a wszystkie elementy odnowione lub odtworzone. Projekt został zatwierdzony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Warto wspomnieć, że nowa część nie będzie przewyższała starej i nie będzie widoczna od strony rynku.

– W istniejącej kamienicy powstaną m.in. trzy sale warsztatowe o łącznej powierzchni 101 m2, informacja turystyczna 32 m2, dwie sale warsztatowe o łącznej powierzchni: 121 m2. W części nowej znajdą się m.in. sala kameralna – 47 m2, sala galeryjna – 218 m2 i dwie sale ekspozycyjne – dodaje UM Starego Sącza.

Przebudowa i rozbudowa kamienicy przy starosądeckim rynku dofinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wsparcie unijne, jakie udało się pozyskać na inwestycję wynosi 5,2 mln zł.

O planach remontu i rozbudowy pisaliśmy już w ubiegłym roku TUTAJ. Teraz jednak nowoczesny budynek staję się faktem, bo umowa na wykonanie inwestycji została już podpisana przez przedstawicieli firmy Budmex: prezesa Marka Bastę i wiceprezesa Władysława Sejuda oraz przez dyrektora Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari – Wojciecha Knapika.

fot. UM Stary Sącz

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.