Niższe składki dla przedsiębiorców! Jest projekt ustawy „mała firma – mały ZUS”

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, we wtorek Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o obniżeniu składek ZUS dla małych firm. Zmiana miałaby przynieść w 2019 roku 1,5 miliarda złotych korzyści dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

PROTGAST5

Z szacunków wynika, że z ustawy „mała firma-mały ZUS”  zkorzysta około 10% prowadzących działalność gospodarczą.

– Planujemy, że już od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą średniomiesięcznie 5250 zł, będą mogli skorzystać z nowych regulacji – informuje MPiT.

Zgodnie z projektem, niektóre ustawy zostaną zmienione, aby obniżyć składki na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących niewielką działalność gospodarczą.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz spodziewa się, że zmiany przyniosą wiele korzyści: nie tylko w postaci oszczędności dla przedsiębiorców. Według minister dzięki obniżce składek firmy będą dłużej funkcjonować i lepiej się rozwijać, a liczba osób zakładających własny biznes wzrośnie.

– Ustawa skierowana jest do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Szacujemy, że ze zmian skorzysta ok. 200 tys. działających przedsiębiorców, a co najmniej drugie tyle może wyjść z tzw. szarej strefy. Możemy zatem mówić o setkach tysięcy osób, dla których mały ZUS będzie realną i odczuwalną ulgą – twierdzi Jadwiga Emilewicz.

Obecnie przedsiębiorcy po dwóch latach działalności płacą składkę ZUS w wysokości 1232,16 zł. Jest ona taka sama dla wszystkich firm, niezależnie od wielkości przychodu. Po wprowadzeniu zmian osoby prowadzące jednoosobową działalność będą płacić niższe, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest, by miesięczne przychody przedsiębiorstwa nie przekraczały 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie kwoty – 5250 zł.

Ministerstwo podaje nawet konkretny przykład, który obrazuje zmianę jaką odczuje firma po wprowadzeniu ,,małego ZUSu”. – Przedsiębiorca, którego miesięczne przychody wynoszą tyle, ile minimalne wynagrodzenie, obecnie odprowadza co miesiąc do ZUS – 1232,16 zł., czyli ponad połowę swojego przychodu. Po zmianach składka ZUS przedsiębiorcy wyniosłaby niecałe 660 zł.

fot. pixabay

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Studio DTS

Jak firmie, w której pracuje 1500 osób, udaje się zapanować nad koronawirusem? Czy pandemia mocno zaszkodziła branży kolejarskiej? Na te i inne pytania odpowiada gość Studia DTS Zbigniew Konieczek, prezes spółki Newag w Nowym Sączu.

Najczęściej wyświetlane

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]