Niezbędnik przedwyborczy – jak oddać ważny głos

Niezbędnik przedwyborczy – jak oddać ważny głos

W niedzielę, 15 października czekają nas wybory parlamentarne. Lokale wyborcze zostaną otwarte o godzinie 7:00 i będą czynne do godziny 21:00. W tym czasie pełnoletni obywatele Polski mogą zagłosować na swoich kandydatów do Sejmu i Senatu, a także wziąć udział w referendum. 24 godziny przed dniem głosowania rozpocznie się cisza wyborcza i referendalna.

W wyborach do sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów, w których wybieranych jest od 7 do 20 posłów i posłanek. Natomiast okręgów w wyborach do Senatu jest 100 i w każdym z nich wybrany zostanie jeden senator lub senatorka. W wyborach do Sejmu Nowy Sącz oraz powiaty nowosądecki, gorlicki, limanowski, nowotarski i tatrzański należą do okręgu wyborczego nr 14. Do rozdysponowania jest tu 10 mandatów. Natomiast w wyborach do Senatu Nowy Sącz i powiaty nowosądecki oraz gorlicki należą do okręgu wyborczego nr 37, a powiat limanowski wraz z nowotarskim i tatrzańskim do okręgu nr 36.

Głosowanie

W całej Polsce działać będzie około 30 tysięcy obwodowych komisji wyborczych. To z nimi spotkamy się w lokalach wyborczych. Komisje składają się z osób zgłoszonych przez komitety wyborcze lub takich, które same zgłosiły swoją kandydaturę.

W lokalu wyborczym zostaniemy poproszeni o dokument ze zdjęciem. Może to być na przykład dowód osobisty lub paszport. Członkowie komisji sprawdzą, czy jesteśmy uprawnieni do głosowania w tym obwodzie lub dopiszą nas do spisu wyborców na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, jeśli będziemy takie posiadać.

Odbiór kart do głosowania należy potwierdzić podpisem w spisie wyborców. Każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej. Dodatkowo karty głosowania do Sejmu i Senatu mają mieć wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej, a karta do referendum – pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Na karcie głosowania do Sejmu zobaczymy listy z kandydatami, wydrukowane na szarym tle. Każda lista będzie mieć w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może tam się znaleźć także znak graficzny. W okręgu wyborczym nr 14 na kartach do głosowania znajdziemy kolejno listy:

  1. KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY,
  2. KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI,
  3. KW NOWA LEWICA,
  4. KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ,
  5. KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ,
  6. KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI,
  7. KW POLSKA JEST JEDNA.

Aby poprawnie zagłosować, należy postawić znak „X” przy nazwisku jednego kandydata z jednej listy. Jeśli postawi się znak na więcej niż jednej liście lub nie postawi go wcale – głos będzie nieważny.

Nazwiska na karcie głosowania w wyborach do Senatu wydrukowane zostaną na żółtym tle. Pod imieniem i nazwiskiem kandydata znajdzie się nazwa komitetu wyborczego, a obok może być jego znak graficzny. Na tej karcie również należy wybrać tylko i wyłącznie jednego kandydata.

Głosowanie jest tajne i karty do głosowania powinno się wrzucać do urny tak, by zadrukowana strona była niewidoczna (…)

Cały poradnik znajdziesz w najnowszym wydaniu DTS – dostępnym za darmo pod linkiem

Reklama