Nie ma lepszego miejsca na świętowanie Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego, niż gród św. Kingi [ZDJĘCIA]

Nie ma lepszego miejsca na świętowanie Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego, niż gród św. Kingi [ZDJĘCIA]

To właśnie w Starym Sączu w 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł świętą Kingę na ołtarze. Osiem lat później Watykan postanowił ustanowić ją patronką polskich samorządów. Nic więc dziwnego, że to właśnie w 25-lecie funkcjonowania województw samorządowych do grodu św. Kingi przyjechali politycy oraz przedstawiciele władz zarówno gminnych, jak i wojewódzkich.

To już tradycja, że z okazji Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego w Starym Sączu odbywają się uroczystości. Tegoroczne świętowanie przypadło na piątek, 24 maja. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda przysłał list, który odczytał marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

,,Z okazji dzisiejszego Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego chce wyrazić Państwu wdzięczność za służbę publiczną pełnioną na rzecz współmieszkańców regionu. Raz jeszcze dziękuję również za uhonorowanie Platynową Nagrodą Polonia Minor, który otrzymałem jesienią ubiegłego roku” – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Mszy świętej w klasztorze sióstr Klarysek przewodniczył ks. biskup Leszek Leszkiewicz. Do Starego Sącza przyjechała europosłanka Beata Szydło, posłowie: Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Barbara Bartuś, Andrzej Adamczyk, Patryk Wicher, a także przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Duda oraz radni wojewódzcy. Spotkanie zorganizował marszałek Witold Kozłowski i burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. Podczas wspólnego świętowania odbył się koncert zespołu Trebunie-Tutki.

– Od początku 1999 roku, realizowaliśmy niezwykle odpowiedzialne zadanie, które nałożył na regiony samorządowe ustawodawca – określenie strategii rozwoju województwa oraz wcielanie jej w życie poprzez realizację polityki rozwoju. Jednocześnie budowaliśmy naszą regionalną wspólnotę, poprzez troskę o niematerialne dziedzictwo Małopolski, o tradycje, historię i pamięć o przodkach. Kiedy dzisiaj patrzymy na minione ćwierć wieku możemy śmiało powiedzieć, że Samorząd Województwa Małopolskiego znakomicie poradził sobie z ogromem wyzwań, które zarówno na starcie, jak w kolejnych latach stanęły przed Małopolską i Małopolanami – podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Jednocześnie podziękował wszystkim przybyłym gościom, zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz zaznaczył, że nie ma lepszego miejsca na świętowanie tego dnia.

– To właśnie tutaj w Starym Sączu, w czasie homilii w czerwcu 1999 roku Jan Paweł II postawił nam świętą Kingę, jako wzór do naśladowania. Dla nas, samorządowców, św. Kinga jest więc przykładem dbałości o dobro wspólne, ducha służby i szczególnej troski o bliźnich. Również tutaj, kilka lat później, w 2007 roku została ogłoszona decyzja Watykanu, aby świętą Kingę ustanowić patronką polskich samorządowców. Nie mamy więc lepszego miejsca w Małopolsce, aby świętować Dzień Samorządowca, aniżeli Stary Sącz – miejsce gdzie spoczywają doczesne szczątki Pani Sądeckiej – mówił podczas wystąpienia marszałek Witold Kozłowski.

Czytaj także: Kolejny krok w stronę budowy skateparku [ZDJĘCIA]

Fot. Adrian Maraś

Reklama