Najnowszy numer – DTS BIZNES. Wszyscy przedsiębiorcy są bohaterami

Najnowszy numer – DTS BIZNES. Wszyscy przedsiębiorcy są bohaterami

W samym szczycie światowego kryzysu zdrowotnego ukazuje się DTS BIZNES – swoisty raport o stanie sądeckiej gospodarki. Dziwne połączenie? Wręcz przeciwnie – stan gospodarki, zaraz po stanie zdrowia, jest tym, co wszystkich dziś najbardziej powinno interesować.
Dziewiąty raz z rządu w listopadzie publikujemy „Listę stu firm napędzających sądecką gospodarkę”. To pasjonująca lektura nie tylko tych, którzy interesują się ekonomią i rynkiem pracy. Co roku lista sporządzona przez zespół Fundacji Pomyśl o Przyszłości, budzi emocje i gorące dyskusje. Pozytywne emocje. Jednych napędza do bardziej intensywnej pracy, by znaleźć się w tym doborowym gronie, innych napawa dumą, że zajmują wysokie miejsce w elicie przedsiębiorczości. Ale ta setka to elita elity czyli tysięcy większych i mniejszych przedsiębiorstw działających w regionie. Każdy kto decyduje się na prowadzenie choćby jednoosobowej działalności gospodarczej, na jakąkolwiek aktywność biznesową na własny rachunek już jest bohaterem. Być może Fundacja Pomyśl o Przyszłości w przyszłym roku, przy okazji jubileuszowej 10. edycji listy, poszerzy ją o kolejnych 100 albo więcej miejsc. Dzisiaj w numerze publikujemy „Listę 100” opierającą się na danych finansowych z 2018 r.
Jednocześnie cały numer DTS opowiada o przedsiębiorcach i firmach Sądecczyzny. Warto się wsłuchać w te opowieści, bo one mnóstwo mówią o tym, w jakiej kondycji są nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi.

*
Najlepszy miesiąc zaczyna się od Black Friday, to jest pod koniec listopada, i obejmuje cały okres przedświąteczny. Można jeszcze wiele uratować, dlatego liczymy na uwolnienie handlu – wywiad z Gabrielem Haburą, dyrektorem Galerii Trzy Korony – str. 4.
*

Po decyzji rządu w sprawie ferii zimowych, w sądeckich uzdrowiskach, gdzie z turystki żyje przeszło 80 procent mieszkańców, zawrzało. Przedsiębiorcy zapowiadają zamykanie działalności i zwolnienia – str. 5.

*
Sądecka Izba Gospodarcza zrzesza ponad 350 sądeckich firm. Choć to główne duże przedsiębiorstwa, wiele z nich odczuwa już poważne kłopoty. Sam prezes SIG Paweł Kukla zmuszony był zamknąć swoją firmę w Krynicy, kiedy zatrzymały się sanatoria, hotele i pensjonaty – str. 7.
*

W ciągu jednego sezonu nie można zdobyć mistrzostwa świata, ale z każdym sezonem można czuć się pewniej i osiągać sukcesy, które budują mistrzowską formę – Tomasz Marczyński, współwłaściciel firmy odzieżowej Raso – str. 8.

*
– Jeśli ideałem byłoby ubóstwo, to po co byłaby pomoc ubogim? – pyta ks. Wojciech Węgrzyniak, autor nowej książki sądeckiego wydawnictwa RTCK „Bogaty katolik” – str. 11.

*
Siadając w sali kinowej w Londynie, Krakowie, czy Kopenhadze, prawdopodobnie patrzycie na ekran wyprodukowany w Starym Sączu – burmistrz Jacek Lelek o tamtejszej strefie aktywności przemysłowej – str. 12.

*
Współpraca i wzajemne wsparcie są w tym momencie kluczowe dla bezpieczeństwa nie tylko wspominanych firm, ale i nas wszystkich – przekonuje Bożena Damasiewicz, prezes Fundacji Pomyśl o Przyszłości – str. 15.

*
Dzisiaj już wiemy, że oczekiwane przyrosty sprzedaży nie zostaną osiągnięte, ale i tak rok 2020 zaliczymy do udanych, ponieważ przyrost sprzedaży osiągnie poziom dwucyfrowy – Maciej Ryś, wiceprezes firmy Wiśniowski o roku finalizacji wielkich inwestycji – str. 16.

*
Lista 100 to ważna i potrzebna regionowi publikacja świadcząca o rozwoju przedsiębiorczości, ale także zawierająca istotne informacje dla społeczności lokalnej – pracowników, absolwentów szkół i osób poszukujących pracy – oraz dla klientów krajowych i zagranicznych, partnerów biznesowych czy instytucji rynku finansowego – prof. PWSZ w Nowym Sączu dr hab. Bogusz Mikuła, Instytut Ekonomiczny – str. 17.

*
Na realizację działań w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej przekazaliśmy ponad 1,3 mld zł. Środki na ten cel pochodzą z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa – mówi marszałek Witold Kozłowski – str. 19.

*
Za kilkadziesiąt złotych można wynająć program do wystawiania faktur, księgowania, itd. i prowadzić firmę przy pomocy laptopa – z domu, z trasy lub będąc na spotkaniu u klienta – Marek Szczerbicki – dyrektor handlowy firmy Proteuss – str. – 33.

*
Ludzie, którzy nie mają pokory, potykają się o własne nogi, przewracają o własny cień, bo patrząc wysoko w obłoki, nawet go nie zauważają – Andrzej Grygiel, właściciel firmy Grand – str. 34.
*
Wspomnienie o zmarłym w miniony piątek Marianie Cyconiu, byłym pośle, naczelniku Piwniczej, burmistrzu Starego Sącza, prezydencie Nowego Sącza – str. 41.

Przeczytaj w numerze już teraz:

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama