Na WSB-NLU studentów czeka wiele nowości. Rozmowa z kanclerzem uczelni Przemysławem Bochenkiem

Na WSB-NLU studentów czeka wiele nowości. Rozmowa z kanclerzem uczelni Przemysławem Bochenkiem

Wiele nowości, a razem z tym wiele możliwości czeka studentów WSB-NLU w nadchodzącym  roku akademickim. O planach na rozwój uczelni opowiada kanclerz WSB-NLU Przemysław Bochenek.

Od niedawna na WSB-NLU można studiować Prawo. Niełatwy, prestiżowy kierunek, jeśli chodzi o nauki humanistyczne.  Jak wyglądał proces starania się o uruchomienie tego kierunku? Jakie wiązały się z nim wyzwania i obawy?

Od ubiegłego roku akademickiego posiadamy uprawnienia do kierunku Prawo. To studia jednolite magisterskie z pełnymi uprawnieniami. Oczywiście, aby Minister Edukacji i Nauki wydał pozytywną decyzję, uczelnia musiała spełnić sporo kryteriów formalnych. Jednak dla nas najważniejszym kryterium było zapewnienie odpowiedniej kadry dydaktycznej, co zdołaliśmy zrealizować. Posiadamy własnych specjalistów jak i z największych polskich uczelni – z Uniwersytetu Warszawskiego, Śląskiego, Lubelskiego oraz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Były problemy ze skompletowaniem kadry dydaktycznej?

Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że jest sporo chętnych do pracy w WSB-NLU. Mamy wśród wykładowców wiele autorytetów prawnych, które chciały przyjechać do Nowego Sącza i kształcić naszych studentów. Również jesteśmy bardzo miło zaskoczeni obsadą na kolejny rok akademicki jak i rekrutacją na następny rok, więc pod tym względem udało nam się zrealizować to, na czym nam zależało.

Cały czas trwa rejestracja do projektu ,,Złoty Indeks Rektora WSB-NLU”, w którym nagrodą jest pięć indeksów na kierunek prawo oraz zwolnienie z opłat rekrutacyjnych i czesnego za pierwszy rok studiów. To kusząca nagroda… Widać zainteresowanie projektem?

Złoty Indeks uruchomiliśmy końcem czerwca. Ma on na celu promowanie nowego kierunku i do dzisiaj pojawiło się kilkanaście zgłoszeń. Natomiast od przyszłego roku chcemy ten sam konkurs powielać na pozostałych kierunkach. Zależy nam aby umożliwić mieszkańcom Sądecczyzny studiowanie i wyłonić z grona studentów przyszłych geniuszów prawniczych, którzy będą mogli wpływać na późniejszy rozwój regionu. Zainteresowanie projektem jest duże i poprzez takie działania, z uwagi na fakt, że nasze studia są odpłatne, chcemy umożliwić młodzieży zdolnej studiowanie na naszej uczelni.

Czy może Pan przypomnieć jeszcze na czym dokładnie projekt polega i jak wyglądają etapy rekrutacji?

Do 10 sierpnia 2023 roku należy wypełnić na naszej stronie internetowej zakładkę ze wszystkimi danymi osobowymi oraz dokumentami, a następnie przesłać esej na temat ,,Prawo a sztuczna inteligencja. Szanse i zagrożenia”. To warunek konieczny. Później, na początku września, zgromadzi się komisja, oczywiście złożona z prawników oraz wykładowców, która przeprowadzi obronę nadesłanych prac. Każdy kandydat będzie musiał stawić się osobiście na uczelni i zostanie przepytany, co pozwoli wyłonić pięciu zwycięzców, którzy otrzymają indeksy na studia. Warto zaznaczyć, że pierwszy rok jest bezpłatny, a już po nim studenci mogą uzyskać stypendia naukowe. Może więc być tak, że cały tok studiów pozostanie bezpłatny. Oprócz tego studenci, którzy mają ciężką sytuację socjalną lub są osobami z niepełnosprawnościami, mogą już od pierwszego roku skorzystać z odpowiednich stypendiów.

Uczelnia ma bogatą ofertę stypendiów. Jakie jeszcze oferuje oprócz tych wymienionych i jak można je uzyskać?

Podstawowym stypendium jest oczywiście naukowe, które uzyskać można dopiero na drugim roku studiów. Liczymy średnią z poprzedniego roku – minimum to 4,5 lub 4,6, choć to zależy od kierunku studiów i od ilości kandydatów w danym roku. Poza tym oczywiście dostępne są stypendia socjalne jak i dla osób z niepełnosprawnościami. Staramy się wspierać aktywność studencką, dlatego od tego roku najbardziej aktywni studenci mogą ubiegać się o częściowe zwolnienie z czesnego.

WSB-NLU w swojej ofercie edukacyjnej proponuje studentom dość innowacyjną i raczej niespotykaną formę studiowania jaką są studia w trybie niestacjonarnym interaktywnym. Na czym one polegają i czym różnią się od studiów niestacjonarnych?

Jeżeli chodzi o studia niestacjonarne to wszystkie wykłady odbywają się na miejscu i dodatkowo są transmitowane oraz nagrywane. Student ma do nich dostęp przez cały semestr, a można powiedzieć, że nawet przez cały tok studiów, ponieważ nagrania można później jeszcze pobierać. Natomiast ćwiczenia odbywają się tylko w siedzibie uczelni lub jej filii. W przypadku studiów interaktywnych dozwolona część ćwiczeń odbywa się w trybie zdalnym, zatem różni się ona tylko formą prowadzenia zajęć ćwiczeniowych. W takim trybie studenci mają zapewnioną większą interaktywność poprzez to, że korzystają ze wszystkich wirtualnych laboratoriów gdzie znajdują się dostępne programy.

Wymagane są konkretne narzędzia by studiować ,,w chmurze”?

Podstawą jest szybki Internet. Natomiast jeśli chodzi o sprzęt to są to standardowe wymagania sprzętowe jak na obecne czasy.

Wszystkie kierunki studiów oferowane przez WSB-NLU można studiować w takiej formie?

Tak, wszystkie kierunki oferujemy w tych trzech formach.

Taki tryb studiów to jednak nie jedyna innowacja w kształceniu wyższym jaką wprowadza uczelnia. Dużo nowości i możliwości czeka studentów jeśli spojrzymy na plany na rok akademicki 2023/2024. Otwarta została Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, na kierunku informatycznym pojawiły się nowe specjalizacje takie jak: cyberbezpieczeństwo-poziom zaawansowany, programista systemów IT oraz administrator sieci i programów operacyjnych. Jeśli chodzi o zarządzanie pojawia się kurs Szkoła Prawa, Biznesu i Kultury Chińskiej. Czy może Pan opowiedzieć o tych nowościach? Na czym będą się skupiać, czego dotyczyć i jakie dzięki nim studenci nabywają umiejętności?

Największą dumą, którą w tym roku udało nam się otworzyć jest nasza Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Obecnie, ze względu na zmiany formalno-prawne, które stały się faktem w czerwcu, staramy się o dodatkowe akredytacje dla tego kierunku. Umożliwi on osobom z Nowego Sącza i okolic uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty, co nie jest oferowane w naszej okolicy, dlatego jesteśmy pierwsi i też jedyni, którzy oferują studia tego typu. Długo przygotowywaliśmy się do tego projektu. Są to studia czteroletnie, ośmiosemestralne z liczbą aż 1200 godzin. Ze szkołą tą wiązały się ogromne oczekiwania wśród społeczności naszej uczelni jak i społeczności sądeckiej. Jeśli chodzi pozostałe specjalności na pozostałych kierunkach to stanowią one reakcję na zgłaszane przez studentów i pracodawców propozycje. Nasi studenci mają możliwość proponowania nowych specjalizacji oraz dodatkowych kursów, a my staramy się na nie reagować. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkiego, jednak to, co uważamy za słuszne, poddajemy pod obrady senatu i staramy się te projekty wdrażać. Szkoła Prawa, Biznesu i Kultury Chińskiej to bardzo ciekawa sprawa dla osób studiujących zarządzanie i chcących nawiązać kontakty oraz poznać rynek chiński, a co się z tym wiąże jego historię. Nie ukrywamy, że obecnie nasze główne gospodarcze zaplecze na świecie, przenosi się w stronę Chin. Chcemy naszych studentów przygotować do tego, aby za 5, 10 lat już posiadali wiedzę i doświadczenie we współpracy z tymi rynkami oraz mogli nimi zarządzać.

Uczelnia rozważa współpracę również z innym krajem/regionem?

Cały czas współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi, naszym amerykańskim partnerem – NLU. Obecnie mamy też dużo studentów w ramach wymiany Erasmus+ . Mamy nadzieję, że w przyszłości nasi studenci i osoby, które nas odwiedzają w ramach wymian zostaną tutaj prężnymi przedsiębiorcami, a zawiązane kontakty przerodzą się w trwałą współpracę.

Ponad rok temu rozpoczęto prace nad przedsięwzięciem, które potrzebne jest każdej uczelni i studentom owej uczelni – nad budową akademika. Projekt sam w sobie wygląda ciekawie, prace na budowie rozpoczęły się na początku roku. Kiedy studenci będą mogli w akademiku zamieszkać?

Budowę akademika rozpoczęliśmy dokładnie 1 lutego 2023 roku, czyli niespełna pięć miesięcy temu. Na dzień dzisiejszy mamy ukończony stan otwarty pierwszego etapu, wszystkie ścianki działowe, a w trakcie wykonywania są instalacje wentylacyjne, elektryczne oraz odpływy kanalizacyjne. Planowany termin oddania pierwszego etapu to była połowa maja 2024 roku, natomiast generalny wykonawca przyspieszył prace o około dwa miesiące więc jesteśmy do przodu z wykonaniem tej inwestycji. Chcielibyśmy żeby od 1 marca 2024 roku studenci już zamieszkali w akademiku, gdyż w tej chwili miejsc nam bardzo brakuje. W tym roku mamy bardzo dużo chętnych na studia stacjonarne dlatego chcemy jak najszybciej zrealizować tę inwestycję.

Co będzie w akademiku?

Jeżeli chodzi o pierwszy etap, to będzie to prawie 130 miejsc noclegowych, jedno-, dwu- i trzyosobowych. Po dwóch etapach będzie to ponad 180 miejsc dla studentów. Dodatkowo w budynku znajdzie się dziesięć sal dydaktycznych, które realizowane są również w pierwszym etapie, a które chcemy oddać do 1 marca 2024 roku. Studenci w swoich pokojach będą mieli aneksy kuchenne oraz łazienki. Oczywiście, wszystko zostanie wykonane w lepszym standardzie aby studenci mogli komfortowo i przyjemnie studiować. Przewidziana jest również strefa gastronomiczna oraz projektowa.

Nie będzie to jednak standardowy akademik. W budynku mają znaleźć się również sale wykładowe. Będą się tam również odbywać zajęcia?

Tak, akademik jest podzielony na trzy części. Dwie z nich są strefami noclegowymi, a jedna,  z uwagi na dużą liczbę studentów i związane z tym braki sal, zostanie poświęcona celom dydaktycznym.

Jak prezentują się koszty budowy?

Koszt pierwszego etapu to blisko 24 mln netto. Drugi będzie dopiero wyceniany. Razem kwota ta wyniesie blisko 30 mln brutto. Całość realizujemy sami, nie mamy funduszów zewnętrznych więc takie przedsięwzięcie realizowane samemu z własnych środków stanowi dumę naszej uczelni.

Jakie są plany, pomysły na przyszłe działanie uczelni?

Główny plan to zakończyć budowę akademika i stworzyć dobrą bazę dla studentów, którzy są obecni. Również bardzo rozwijamy się jeśli chodzi o studia podyplomowe. Aktualnie jest to obszar, który chcemy wzmacniać. W kolejnych latach chcemy też powiększyć działalność Szkoły Psychoterapii o nowe nurty skupione na osobach z uzależnieniami oraz pracy z dziećmi. Mamy jeszcze wiele planów, ale nie o wszystkim możemy mówić, natomiast nie spoczywamy na laurach i chcemy iść mocno do przodu.

 

Foto: archiwum WSB-NLU

 

 

Czytaj dalej: Gratka dla miłośników lasów i fotografii. Konkurs Fotograficzny „Leśne Inspiracje”

Reklama