Zmarł ks. prałat Edward Nylec. Był kapłanem od 53 lat

Zmarł ks. prałat Edward Nylec. Był kapłanem od 53 lat

ks. Edward Nylec

Był emerytowanym proboszczem i rezydentem w parafii Tymbark, a także Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. W ciągu swoich 53 lat kapłaństwa pełnił między innymi obowiązki dyrektora administracyjnego Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Ksiądz prałat mgr Edward Nylec odszedł 16 lutego. Miał 78 lat.

Przyszedł na świat 21 marca 1946 roku w Braciejowej w powiecie dębickim. W 1964 roku zdał maturę i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie ukończył studia filozoficzno-teologiczne. 30 maja 1971 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. W czerwcu tego samego roku rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii Olszyny k. Jasła. W 1974 roku został wikarym w Lisiej Górze, a w 1978 roku w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

6 listopada 1990 roku ks. Edward Nylec objął urząd proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Straszęcinie. 23 sierpnia 2003 roku został natomiast proboszczem parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tymbarku i był nim do 13 sierpnia 2016 roku. Później pozostał tam jako rezydent. Był dziekanem dekanatu Tymbark, notariuszem i dekanalnym duszpasterzem małżeństw i rodzin oraz nauczycieli i wychowawców, a także asystentem Akcji Katolickiej w dekanacie Dębica-Zachód. Pełnił również obowiązki kapelana Oddziału Zdrowia Psychicznego w Straszęcinie i członka Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej oraz Zespołu ds. Jubileuszu roku 2000. W latach 1982-1990 był dyrektorem administracyjnym Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

– W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1983 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1992 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W 2009 roku został mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, zaś w 2021 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości – informuje ks. dr Łukasz Niepsuj, Notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Uroczystości żałobne rozpoczną się we wtorek, 20 lutego. Wtedy to o godzinie 17:00 ciało księdza Edwarda zostanie wprowadzone do kościoła parafialnego w Tymbarku. Natomiast msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie tam 21 lutego o godz. 12.30. Po niej ciało zmarłego spocznie na miejscowym cmentarzu.

fot. Parafia Tymbark, pixabay

Czytaj też: Prąd. Od jutra znów planowane wyłączenia w naszym regionie

Reklama