Nowy Sącz: muzeum szykuje się do przeprowadzki

Nowy Sącz: muzeum szykuje się do przeprowadzki

Już za rok Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu może przeprowadzić się do budynku przy ul. Jagiellońskiej 56. Będzie tam przeniesiona ekspozycja kolekcji ikon i obrazy znanego sądeckiego malarza Bolesława Barbackiego. 

O tym, że Muzeum wyprowadzi się z Domu Gotyckiego, postanowiono w zeszłym roku, kiedy Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przekazał fundusze na kupno budynku.

Nowa siedziba to szansa na rozwój muzeum, motywacja do tego, żeby wykreować nową wizję instytucji: wzbogacić program wydarzeń, ofertę edukacyjną i sposób promocji cennych zbiorów, które są w jej posiadaniu mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Liczę, że już w pierwszym kwartale 2018 roku Muzeum będziemy mogli otworzyć nową siedzibę Muzeum Okręgowego – dodaje.

Inwestycja jest konieczna, ponieważ po przekazaniu prawnemu właścicielowi nieruchomości – Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie – bożnicy, w której mieściła się dotychczas Galeria Dawna Synagoga oraz magazyn dzieł sztuki, muzeum straciło największą przestrzeń wystawienniczą.

Obecnie cała administracja Muzeum mieści się w Miasteczku Galicyjskim oraz Domu Gotyckim, który może być przez Muzeum użytkowany jeszcze tylko do 2023 roku.

Nowa siedziba jest odpowiednia, aby można było tam umieścić biura i magazyny, a także prowadzić działalność wystawienniczą. Swoje miejsce znajdzie tam jedna z najpiękniejszych w Polsce kolekcja ikon.

W sali wystawienniczej zawisną również dzieła Bolesława Barbackiego.

Bolesław Barbacki był uczniem Antoniego Broszkiewicza, który uczył przyszłych artystów rysunku. Był zaangażowany w działalność Domu Robotniczego przy ul. Zygmuntowskiej, wspierał środowisko kolejarskie, robotnicze – mówi Beata Wierzbicka z działu historii Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Obrazy i eksponaty zostaną pokazane na wystawie w ostatnim kwartale 2018 r.

Największe wystawy zmienne, głównie z obszaru historii sztuki, wymagają powierzchni od 150 do 200 metrów kwadratowych. Stałe ekspozycje (m.in. galeria malarstwa wybitnego sądeckiego artysty Bolesława Barbackiego i wystawa historyczna przedstawiająca dzieje Nowego Sącza i regionu) zajęłyby 120-150 m kw.

Na urządzenie pracowni naukowo-badawczych oraz sal, w których będą się odbywać warsztaty i lekcje muzealne, a także biur administracyjnych niezbędna jest powierzchnia 300-350 m kw.

Do nowego magazynu (ok. 350 m kw.), wyposażonego w nowoczesne systemy zabezpieczania zbiorów i monitorujące warunki klimatyczne przeniesione zostaną wszystkie dzieła sztuki zdeponowane dotychczas w Galerii Dawna Synagoga oraz część eksponatów z innych oddziałów muzeum.

Wpisany do rejestru zabytków trzykondygnacyjny budynek przy ul. Jagiellońskiej 56 był m.in. siedzibą Banku Emisyjnego, a po 1945 Narodowego Banku Polskiego. Poprzednim jego właścicielem był Bank Zachodni WBK. Gmach ma łącznie 1266 m. kw. powierzchni użytkowej.

 

Urząd Marszałkowski niedawno przekazał także fundusze na remont m.in. sądeckiego skansenu, o czym pisaliśmy: https://www.dts24.pl/wypieknieja-zabytki-ziemi-sadeckiej/

Fot. Wikipedia. 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama