Sądeczanki w sportowym teamie: to one dotarły najdalej!

Piłkarki ręczne to jedyna drużyna w historii sportów zespołowych w Nowym Sączu, która występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej w naszym kraju.
W tym sezonie utrzymanie Superligi będzie bardzo trudne. Młody zespół przegrywa głównie przez brak doświadczenia. Jednak ambitne sądeczanki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w ligowej batalii.

Wiceprezesem klubu i jednocześnie trenerką Olimpii-Beskid Nowy Sącz jest Lucyna Zygmunt. Dzięki  jej zaangażowaniu sądecki szczypiorniak kilka lat temu wrócił na krajowy szczyt. Lucyna Zygmunt jest nauczycielką wychowania fizycznego i od 1999 roku dyrektorką Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu.

Sama w piłkę ręczną grywała w Akademickim Zespole Sportowym w Krakowie, w czasach gdy była studentką. Zamiłowanie do tego sportu sprawiło, że jako nauczycielka wychowania fizycznego postawiła na piłkę ręczną. Gdy została dyrektorką Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu, zaproponowała utworzenie klas sportowych dla dziewcząt. Tak powstał Uczniowski Klub Sportowy Olimpia. Na początku była to oferta zagospodarowania wolnego czasu i propagowania sportowego stylu życia. Sukcesy sprawiły, że aspiracje były coraz większe.

 

W Nowym Sączu stuletnią historią sekcji piłki ręcznej mógł pochwalić się Beskid. Funkcjonowanie dwóch klubów piłki ręcznej kobiet było kosztowne. We wrześniu 2011 r. z inicjatywy prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka doszło do połączenia kobiecych zespołów występujących w I lidze piłki ręcznej MKS Beskid oraz Olimpii. O utworzeniu jednego, mocnego zespołu piłki ręcznej kobiet mówiło się od wielu lat. Gorącym orędownikiem takiego rozwiązania był m.in. nieżyjący już trener Franciszek Wolak, twórca potęgi kobiecej piłki ręcznej w Nowym Sącz.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. W kwietniu 2012 r. szczypiornistki MKS Olimpia-Beskid Nowy Sącz po zwycięstwie nad SRS Olkusz awansowały do Superligi. Podopieczne trenerki Lucyny Zygmunt w 20 meczach odniosły 18 zwycięstw, jeden raz zremisowały i doznały tylko jednej porażki. Był to pierwszy przypadek w sportowej historii Nowego Sącza występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. W czerwcu 2012 r. nowym trenerem piłkarek ręcznych MKS Beskid-Olimpia-Gór-Stal, współpracownikiem Lucyny Zygmunt, został Zdzisław Wąs.

 

W obecnym sezonie sądeczanki czeka ciężka walka. Po 19 kolejkach Olimpia-Beskid Nowy Sącz zamyka ligową tabelę z pięcioma punktami na koncie.

– Wiele aspektów złożyło się na to, że obecny sezon jest dla naszej drużyny bardzo ciężki – mówi Lucyna Zygmunt. – Główną przyczyną są oczywiście ograniczone możliwości finansowe. Dysponujemy wąską kadrą, skład zespołu jest bardzo odmłodzony. Młode zdolne zawodniczki bardzo dobrze rokują na przyszłość, ale na obecnym etapie swojego sportowego rozwoju czasami brakuje im  doświadczenia, aby wygrywać spotkania w Superlidze. W porównaniu do minionego sezonu, pozostało tylko pięć zawodniczek, które występowały na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Nie zawsze wola walki i duża ambicja wystarczy, aby wygrywać spotkania. Nie składamy jednak broni. Przed nami jeszcze trzy spotkania drugiej rundy, potem, po podziale na grupę mistrzowską i grupę walczącą o utrzymanie, czeka nas kolejna faza rozgrywek. Do zdobycia pozostało zatem wiele punktów. Motywacji do walki nam nie brakuje i wierzę, że mimo problemów z jakimi boryka się nasz klub, zapewnimy sobie utrzymanie w Superlidze.

Młode zawodniczki to głównie wychowanki nowosądeckiego klubu, ale także studentki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, które łączą naukę z przygodą z piłką ręczną.

W wyniku reformy oświaty wygaszone do 2019 roku zostanie m.in. Gimnazjum nr 5, gdzie funkcjonują klasy sportowe. Jednak już od września w tym budynku rozpocznie działalność Liceum Sportowe. Otworzone zostaną klasy piłki nożnej, klasa dla siatkarek, piłkarek ręcznych i sportów indywidualnych (m.in. pływanie czy kajakarstwo).

– Priorytetem jest połączenie nauki ze sportem dla zawodników różnych dyscyplin, którzy w wieku 14 czy 15 lat nie musieliby podejmować trudnych decyzji o wyjeździe do ośrodków szkoleniowych bardzo odległych od ich miejsca zamieszkania – podkreśla Lucyna Zygmunt.

 

Grają w reprezentacji Polski
Wychowanki sądeckich klubów są również powoływane do reprezentacji Polski. W Mistrzostwach Świata, które odbyły się w 2015 r. udział wzięła Iwona Niedźwiedź (wielokrotna uczestniczka zawodów rangi mistrzostw świata i Europy – wychowanka MKS Beskid Nowy Sącz) oraz Joanna Gadzina (wychowanka UKS Olimpia Nowy Sącz). Natomiast na Mistrzostwach Europy wystąpiła Alina Wojtas (wychowanka UKS Olimpia Nowy Sącz) i Kamila Szczecina (wychowanka Beskidu Nowy Sącz). Wszystkie wymienione zawodniczki grają już w innych klubach.

JACEK BUGAJSKI

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.