Muszyna rozważa futurystyczne parkingi. Samochody zabierze winda

Muszyna rozważa futurystyczne parkingi. Samochody zabierze winda

parkingi modułowe, przyszłości, Muszyna

Władze Muszyny rozważają zakup nowoczesnych parkingów modułowych. Uzdrowisko byłoby pierwszym w regionie miejscem, w którym zastosowano futurystyczne rozwiązanie problemów z brakiem miejsc postojowych. Samochód bez kierowcy będzie zabierany przez system windowy i lokowany na poszczególnych poziomach budynku. Aby pojazd z powrotem sprowadzić na parter, trzeba będzie jedynie przyłożyć bilet do czytnika i zaczekać.

Wizualizację parkingu dla Muszyny przygotowało architektoniczne biuro projektowe Human Scale Architecture Wojciecha Sumleta z Krakowa. Projekt kosztował ponad 60 tysięcy.

– Mamy przede wszystkim problem z terenami, bo gmina nie ma takich, które by można było przeznaczyć na parkingi w tej większej skali, w jakiej przewidywalibyśmy w rejonie rynku. Bo jeżeli chodzi o Zapopradzie, to tam kupiliśmy część działek. Zostaną one wykorzystane pod budowę kolejki gondolowej na Malnik i parkingi. W przyszłości mogą tam powstać także parkingi podziemne – zaznacza w rozmowie z naszą redakcją dts24 burmistrz Muszyny Jan Golba.

Jest możliwość ulokowania nowoczesnego parkingu wielopoziomowego pomiędzy torami kolejowymi, gdzie obecnie znajduje się parking naziemny. W rejonie rynku nie ma terenów, które można kupić i uruchomić parking, toteż zrodziła się koncepcja sięgnięcia po parkingi modułowe. Burmistrz Muszyny zaznacza jednak, że sprawa nie jest przesądzona. Wprawdzie konserwator zatwierdził możliwość ulokowania takich obiektów w okolicy ul. Rolanda, ale wszystko zależy od kosztów, środków, które uda się pozyskać z zewnątrz na ten cel i od niezawodności systemu.

– Parkingu byłyby wielopoziomowe, działające na zasadzie transportu mechanicznego. Samochód za pomocą windy lokowany był w określonym miejscu, a za pomocą biletu sprowadzany na parter. Rozpoczęliśmy przygotowywanie się do ewentualnej inwestycji od strony technicznej i administracyjnej. Okazało się, że takie parkingi są produkowane przez firmy zagraniczne, polskie, a nawet sądeckie – zaznacza burmistrz Golba.

Sama budowa nie byłaby problemem, jednak gmina musi mierzyć siły na zamiary. Koszt jednego obiektu to minimum kilka milionów złotych. Jeśli się uda, to będzie pierwszy krok do wprowadzenia inteligentnego systemu parkingowego w całym uzdrowisku.

– Już przed wjazdem do Muszyny będzie pojawiała się informacja gdzie i ile jest wolnych miejsc. Docelowo chcemy także wprowadzić parkingi ,,zaporowe” przy kościele od strony Krynicy, bo zdajemy sprawę, że liczba turystów odwiedzających Muszynę stale rośnie – dodaje burmistrz Jan Golba.

Gospodarz uzdrowiska stwierdza, że transport kolejowy rozwiązałby wiele problemów, ale obecnie nie ma żadnych przyszłościowych rozwiązań. – Ciągle składamy propozycje i na pociągi panoramiczne i szynobusy, ale nie widzimy większego zainteresowania tematem – kwituje burmistrz Golba.

Czytaj także: Muszyna. W nocy spłonęło poddasze domu Lidii i Jana Tokarzów. Trwa zbiórka dla…

Wizualizacje: architektoniczne biuro projektowe Human Scale Architecture Wojciecha Sumleta z Krakowa
Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama