MUSZYNA I STARY SĄCZ – STARCIE GMINNYCH LIDERÓW

MUSZYNA I STARY SĄCZ – STARCIE GMINNYCH LIDERÓW

miniatura

Stary Sącz i Muszyna to liderzy naszego powiatu. Muszyna jest mocna na polu turystyki. Miasto Stary Sącz jest pełne kontekstów historycznych. Obie gminy mają status gmin miejsko-wiejskich. Liczba mieszkańców jest różna 23 do 11 tysięcy. Większy jest Stary Sącz. Poziom wydatków budżetowych to 155 do 95 milionów. Taki jest wymiar tych dwóch gmin – liderów rozwoju w powiecie nowosądeckim.

Mocne strony Gmin

Muszyna urasta nawet do roli prymusa. Jednakże Stary Sącz staję się regionalną potęgą w zakresie animacji kultury i sztuki. Ilość wydarzeń kulturalnych imponuje. Próbuje także sił na polu turystyki budując: leśne mola, punkty widokowe, bobrowsko, kąpieliska. Obie gminy i wszystkie po drodze może połączyć kolej z pociągami panoramicznymi. Ten projekt może połączyć obie gminy i inne popradzkie gminy wspólną ofertą dla turystów. Zabytki i atrakcje Starego Sącza będą zwiedzane przez turystów odwiedzających Krynicę i Muszynę.

 

Zakres porównań 

Porównanie obydwu gmin dotyczyć będzie spraw finansowych. Chodzi o: dochody gminy, w tym własne, wydatki majątkowe, zadłużenie, ale także nadwyżka operacyjna (dochody i wydatki bieżące).

Preferowany będzie wspólny mianownik, czyli przeliczany na jednego mieszkańca. Wzięte zostały dane średnie z dwóch ostatnich lat: 2022 i 2023.

 

Wyniki porównań

  • Dochody gminy: lepsza jest Muszyna: 8 do 5,5 tysięcy, w tym w dochodach własnych również lepsza Muszyna: 3,5 do 2 tysiąca.
  • Wydatki majątkowe lepsza jest Muszyna 2,0 do 1,5 tysiąca.
  • Zadłużenie większe dwukrotnie w Starym Sączu. Prawie 3 tysiące na mieszkańca.

 

Nadwyżka operacyjna

To różnica miedzy dochodami a wydatkami – bieżącymi. Gmina musi wydać, ale musi mieć dochód. Im większa nadwyżka, tym lepiej. Na mieszkańca idzie to tak: 260 do 200 złotych na korzyść Muszyny w 2022, ale już w 2023 sprawa się zmienia radykalnie, bo jest deficyt w Muszynie – 700 zł do 70 na plusie w Starym Sączu. Czyli w tym ważnym zestawieniu – jakby gospodarności – wygrywa Stary Sącz.

 

Podsumowanie finansów

W 4 wskaźnikach Muszyna jest lepsza, ale w jednym Stary Sącz. Wynik jest 4-1 dla Muszyny. Ale przegrać z liderem, to nie jest ujma. Stary Sącz posiada dobrą pozycję finansową.

 

Porównanie inwestycji infrastrukturalnych

Dla uzyskania szerszego wymiaru porównawczego wzięte zostały także inwestycje infrastrukturalne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju gmin, które zostały zrealizowane w ostatnich 10 latach, a ich wysokość przekroczyła 5% budżetu rocznego gmin.

W Starym Sączu zbudowano: 1. Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari. 2. Zespół infrastruktury rekreacyjnej: wieża widokowa, molo leśne i ścieżka przyrodnicza, bobrowisko.

W Muszynie: 1. Park Zdrojowy Zapopradzie, 2. Rewitalizacja centrum miasta, 3. Zespół ogrodów tematycznych. To całkiem istotne osiągnięcia inwestycyjne tych gmin.

Autor: Nowosądeckie Centrum Analiz samorządowych (NCAS)

Czytaj też:Dwie Sądeczanki oszukane na 17 tysięcy! Policja ostrzega przed fałszywymi mundurowymi

logotyp

Reklama