Młodzież z Nowej Wsi stworzyła film. W jedną z głównych ról wcielił się pies

Młodzież z Nowej Wsi stworzyła film. W jedną z głównych ról wcielił się pies

Samotni młodzi ludzie, mądry pies i przepyszna kasza – co może powstać z tej mieszanki? Na przykład kilkunastominutowy film, jeśli do pracy wezmą się uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi pod czujnym okiem Stowarzyszenia Teatr Nowy w Krakowie.

,,Wysokie trawy” to krótkometrażówka, opowiadająca historię Amelii. Z emocjami, jakimi przychodzi się mierzyć nastolatce po przeprowadzce do nowego miejsca i rozpoczęciu nauki w nowej szkole, pomaga jej sobie poradzić ukochany pies – Zola. Czworonóg nie tylko wspiera dziewczynę swoją obecnością, ale udziela jej również mądrych wskazówek, stanowiąc niejako jej alter ego, i prowokuje do działania.

Uczniowie z gminy Łabowa zajęli się zarówno scenariuszem, jak i reżyserią filmu. Realizując swój pomysł, zmierzyli się więc nie tylko z trudami pracy aktorskiej i zadaniami członków ekipy filmowej, ale stanęli też przed sporym wyzwaniem, jakim jest praca ze zwierzętami na planie.

Projekt społeczny „Be brave – młodzi w kulturze”, w ramach którego powstał film, realizowany jest przez Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie od 2014 roku. Co roku do współpracy zapraszane są wybrane szkoły wiejskie z Małopolski. Tym razem oprócz dwóch innych placówek w projekcie wzięła udział szkoła z Nowej Wsi. Uczniowie uczestniczyli w cyklu szkoleń, podczas których rozwijali swoje umiejętności pracy w grupie, rozwiązywania konfliktów, czy wyznaczania celów.

– Pracę nad filmem rozpoczynamy od diagnozy problemów, z którymi stykają się uczestnicy projektu. Wspólnie zastanawiamy się nad tym, które z nich są szczególnie istotne i o których chcieliby opowiedzieć. Tworząc film staramy się również, aby uczestnicy projektu byli jego twórcami, a nie odtwórcami. I chociaż filmy powstają pod opieką artystyczną Weroniki Sirasz i Aliny Senik, to za jego kształt odpowiadają uczestnicy projektu. To oni na planie filmowym odpowiadają za scenografię, oświetlenie, nagłośnienie, charakteryzację, kostiumy, efekty specjalne. To również uczestnicy projektu tworzą scenariusz, a na planie filmowym wcielają się w stworzonych przez siebie bohaterów – tłumaczą organizatorzy projektu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowano ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Łabowa

Premiera filmu miała miejsce 26 listopada na facebookowym profilu Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Dzieło młodych ludzi z Sądecczyzny dostępne jest na platformie YouTube.

A jakby komuś było mało, powstał także ,,Making of” z planu zdjęciowego, w którym znajdziemy nieudane sceny, czy zabawne nagrania zza kulis.

„Wysokie trawy”

scenariusz i reżyseria: grupa „Be brave” ze Szkoły Podstawowej im Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nowej Wsi

kierownictwo planu i pomoc reżyserska: Julita Stanisz;

scenografia: Patrycja Baran, Daria Barnowska, Emilia Herman, Dominika Lelito;

zdjęcia: Dawid Kuras, Jakub Stanisz;

dźwięk: Adrian Citak;

światło: Patryk Kiernozek;

charakteryzacja: Natalia Legutko; Kostiumy: Paulina Kuras, Kaja Jałoza;

Pomoc na planie: Zuzanna Zielińska, Patrycja Baran,

making of: Kacper Kulig, Adrian Cieśla;

fotosy: Oliwia Citak, Zuzanna Zielińska;

obsada: Antonina Lelito, Tobiasz Toczek, Julia Zielińska, Oliwia Citak, Natalia Legutko, Zuzanna Nidecka, Julia Siedlarz, Krystian Surma, Zuzanna Zielińska, Dominika Lelito, Adrian Cieśla, Kacper Kulig, Patryk Kiernozek, Adrian Citak, Daria Barnowska, Emilia Herman, Julita Stanisz, Patrycja Baran; with special apperance of Zola

opieka artystyczna: Weronika Sirasz, Alina Senik

źródło: Urząd Gminy Łabowa

Reklama