Medikor na podium wśród małopolskich porodówek

Medikor na podium wśród małopolskich porodówek

Medikor

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2023 roku w małopolskich szpitalach przyjęto 28,4 tys. porodów, a więc o 3 tysiące mniej niż rok wcześniej. Tym razem w czołówce najchętniej wybieranych porodówek, zaraz za dwiema krakowskimi placówkami, znalazł się sądecki Medikor.

Jak zaznacza Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, w przypadku porodówek nie obowiązuje rejonizacja ani limity finansowania. – Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdy poród. Kobiety w ciąży swobodnie mogą więc wybierać lecznice, w których chcą urodzić, kierując się tymi kryteriami, które są dla nich istotne – dodaje.

Wśród 25 porodówek w Małopolsce w 2023 roku liderem pod względem liczby porodów po raz kolejny było krakowskie Centrum Medyczne Ujastek. Przyjęto tam 4,8 tys. porodów, a więc dwa razy więcej niż w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, który znalazł się na drugim miejscu. Na podium trafił też Medikor III w Nowym Sączu. Warto podkreślić, że placówka awansowała na trzecie miejsce zestawienia z piątej pozycji.

Małopolskie porodówki z największą liczbą porodów w 2023 roku to według danych NFZ:

1. Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie – 4822,
2. Szpital Uniwersytecki w Krakowie – 2369,
3. Medikor III w Nowym Sączu – 1887,
4. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – 1839,
5. NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie – 1775,
6. Centrum Zdrowia Tuchów – 1562,
7. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – 1545,
8. Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni – 1412,
9. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu – 1111,
10. Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej – 948.

W tych placówkach przyjęto łącznie 68 procent wszystkich małopolskich porodów w ubiegłym roku. W subregionie krakowskim zanotowano 13 270 hospitalizacji porodowych, a na drugim miejscu uplasował się subregion nowosądecki, obejmujący Nowy Sącz, Gorlice, Limanową oraz Krynicę-Zdrój. W pięciu tutejszych lecznicach przyjęto w sumie 4633 porody.

W czterech oddziałach w subregionie tarnowskim (Tarnów, Tuchów, Brzesko) przyjęto 3130 porodów – prawie połowę z nich w Centrum Zdrowia Tuchów. Na Podhalu (Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Zakopane) miało miejsce 2,6 tys. porodów, w subregionie Krakowski Obszar Metropolitalny (Bochnia, Miechów, Myślenice) – 2450, a w Małopolsce Zachodniej (Chrzanów, Wadowice, Oświęcim, Olkusz) – 2405.

Czytaj też: Kolejna gmina ma swoją Mariolę? Świński spacer po Korzennej

Reklama