Newag o wizycie prokuratora: zależy nam na sprawnym i rzetelnym wyjaśnieniu sprawy

Newag o wizycie prokuratora: zależy nam na sprawnym i rzetelnym wyjaśnieniu sprawy

W siedzibie sądeckiego Newagu pojawiła się policja i prokurator. Wizyta ma związek z prowadzonym śledztwem w sprawie rzekomych nieprawidłowości w działaniu pociągów. Obecnie toczą się dwa postępowania przygotowawcze.

Jak już informowaliśmy, z ustaleń hakerów z grupy Dragon Sector wynika, że część z pociągów firmy Newag była zaprogramowana w taki sposób, aby w konkretnych sytuacjach przestawały działać. Sprawę nagłośnił Onet, opisując serię dziwnych awarii pojazdów produkowanych przez nowosądecką spółkę.

W 2022 r. w kilku miejscach w Polsce stanęły pociągi serii Impuls należące do lokalnych oddziałów PolRegio oraz samorządowych spółek kolejowych (w tym m.in. Kolei Dolnośląskich). Pociągów nie można było ponownie uruchomić po tym, jak przeszły serwis w konkurencyjnych dla Newagu firmach lub np. przejechały 1 mln km. W kilku przypadkach Impulsy stawały też bez przyczyny po dacie 21 listopada. Tych nietypowych awarii było bardzo dużo, co spowodowało, że spółki kolejowe zaczęły podejrzewać, iż mogą mieć do czynienia z sabotowaniem ruchu pociągów.” – czytamy w tekście Onetu.

Informację taką przekazał również w mediach społecznościowych Stanisław Żaryn. ,,Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP. „Panie Ministrze proszę dodać dla precyzji że to z zawiadomienia Spółki Newag S.A. zostało wszczęte to śledztwo. Zawiadamialiśmy o tym Służby w kwietniu b.r.” – skomentował wpis Zbigniew Konieczek, prezes zarządu spółki NEWAG.

Chcemy wyjaśnić sprawę

Faktycznie, sprawą zainteresowała się nowosądecka prokuratura, która otrzymała zawiadomienie od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego oprogramowania pociągów Impuls produkowanych przez firmę Newag. Chodzi o przestępstwa polegające na niszczeniu danych informatycznych  (art. 269 par. 1 kodeksu karnego) oraz o podejrzenie oszustwa ( art. 286 par 1 kk)

Spółka Newag wydała kolejne oświadczenie w sprawie, zapewniając, że firma współpracuje z organami ścigania, by jak najszybciej wyjaśnić wszystkie wątki sprawy. Obecnie prowadzone są dwa postępowania przygotowawcze.

– Obydwa postepowania mają charakter przygotowawczy. Wedle wiedzy spółki nikomu nie postawiono jakichkolwiek zarzutów. Współpracujemy z organami ścigania, w szczególności poprzez udostępnienie wszelakich niezbędnych danych i dokumentów, ponieważ zależy nam na sprawnym i rzetelnym wyjaśnieniu wszystkich wątków sprawy.  Z uwagi na etap, na jakim te postępowania się znajdują, nie jesteśmy uprawnieni do udzielania szczegółowych informacji odnośnie ich przebiegu, w tym realizowanych czynności – czytamy w oświadczeniu spółki Newag.

Fot. z arch dts24/Klaudia Kulak

Reklama