Maria Ptaszek i malarstwo materii [galeria prac]

W pracach Marii Ptaszek może pojawić się niemal wszystko: sól, kasza, piasek, ryż, wata, beton, wosk, liście, nasiona, kamienie, patyki, blacha, kartony, czy kleje. - Czasami tnę płótna - przyznaje artystka. - Nie jest to akt wandalizmu, a raczej ,,szukanie" głębi, wychodzenie w przestrzeń. Czasami robię obiekty - dwustronne obrazy przedstawiające na przykład dwa światy.

wsb3

Dla sądeczanki malarstwo materii, czyli technika, którą najczęściej się posługuje, oznacza swobodę tworzenia, brak zasad i kanonów. - To wolność niczym nieograniczona - mówi. W tym rodzaju sztuki oprócz farb można wykorzystać właściwie wszystko.

Maria Ptaszek urodziła się w 1993 roku w Nowym Sączu. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, a następnie studia na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W 2017 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jej dyplom powstał w pracowni Prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, która tak pisze o pracach młodej artystki: ,,Obrazy Marii Ptaszek jawią się jako głębia, przestrzeń i  zarówno są otwarciem na zbiorową ludzką historię. Treści tych obrazów nie czyta się, ale odczuwa. Idea artystyczna wykuwa się z materii dynamicznej, żywiołowej, cichej, a nawet milczącej. Świat artystycznej refleksji Marii Ptaszek, to sięganie do pierwotnych kreacji ziemskiego porządku, cykliczności, żywiołów – to świadomy proces tworzenia".

Wystawy, w których uczestniczyła Maria Ptaszek, to między innymi:
03.2019 – Nie mam nad nią kontroli – ul. Józefińska 9, Kraków. Wystawa organizowana we współpracy z Fundacja Razem Pamoja, w ramach roku kobiet z ASP
01.2019 – FAZA vol.2 ”paranoja” – Protokultura – Klub Sztuki Alternatywnej, Gdańsk
10.2018 – Co zostało z garażu? – Galeria E/A, Nowy Sącz (o czym pisaliśmy TUTAJ)
06.2018 – FAZA vol.1- VRCafe , Kraków
06.2018 – Zmierzchnica – Galeria Cellar, Kraków
04.2018 – Dom w ogóle/ Dom w szczególe – Art. House – wystawa zbiorowa

Jeszcze przez kilka dni indywidualną wystawę prac Marii pod nazwą ,,Żywioł materii" można oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Wernisaż odbył się 28 maja.

Jesteś zainteresowany pracami artystki? Skontaktuj się z nią: [email protected]

Jezioro 100x130

Góra lodowa 100x130

Jaskinia 100x130

Powietrze 100x70

Ziemia 100x70

Lodowiec 90x90

Woda 100x70

fot. Natalia Sekuła

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.