„Małopolski Tele-Anioł” nie ma zamiaru się zatrzymywać

„Małopolski Tele-Anioł” nie ma zamiaru się zatrzymywać

małopolski tele-anioł

Bieżąca edycja projektu jeszcze się nie zakończyła, a Województwo Małopolskie już rozpoczęło prace nad jego nową odsłoną. „Tele-Anioł” już pozytywnie wpłynął na życie wielu osób, które z różnych powodów nie są w pełni samodzielne.

Uczestnicy projektu otrzymują nie tylko opaskę bezpieczeństwa z przyciskiem SOS pozwalającą na całodobowe połączenia z Centrum Teleopieki, ale też realną pomoc w podstawowych codzinnych czynnościach. Zrobienie zakupów czy posprzątanie mieszkania to na pozór czynności błahe i niewymagające, ale dla osób z niepełnosprawnością i różnymi chorobami są często wyzwaniem.

Nowa odsłona projektu ma wystartować na początku 2024 r. i zakłada dotarcie ze wsparciem aż do 8 000 osób oraz zapewnienie dodatkowych usług opiekuńczych i sąsiedzkich dla 2 500 z nich.

Został również poszerzony zakres świadczeń o pomoc wytchnieniową kierowaną do opiekunów osób niesamodzielnych. Na podstawie analizy sytuacji zdrowotnej seniorów z województwa małopolskiego, zdecydowano się także na pilotaż usług telemedycznych. W ramach niego 300 uczestników otrzyma urządzenia zintegrowane z tabletem lub telefonem. Pozwolą one na monitorowanie stanu zdrowia w czasie rzeczywistym, co umożliwi natychmiastową reakcję.

 

W związku z tym, że „Małopolski Tele-Anioł” został bardzo dobrze przyjęty przez uczestników i wciąż dostajemy sygnały o potrzebie kontynuacji tego przedsięwzięcia, nie wyobrażam sobie zakończenia go na pierwszej edycji.

– mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Projekt został wpisany w Strategię Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” i finansowany będzie w ramach programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”. Ma trwać do IV kwartału 2029 roku.

Czytaj też: Nowy Sącz. Na Bolku i Lolku – pierwszy zjazd, na Uszatku – drugi…

Fot. materiały prasowe Województwa Małopolskiego

Reklama