Leszek Bolanowski, Kabaret Ergo oraz Beata i Paweł Dziedzicowie otrzymają Tarcze Herbowe „Zasłużeni dla miasta Nowego Sącza”

Leszek Bolanowski, Kabaret Ergo oraz Beata i Paweł Dziedzicowie otrzymają Tarcze Herbowe „Zasłużeni dla miasta Nowego Sącza”

Leszek Bolanowski

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Nowego Sącza – 21 października, radni podejmą decyzję w sprawie przyznania Tarcz Herbowych „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” Leszkowi Bolanowskiemu, Kabaretowi ERGO oraz Beacie i Pawłowi Dziedzicom.

Leszek Bolanowski to nauczyciel, pedagog, wykładowca akademicki, poeta, aktor teatralny i kabaretowy, reżyser i kompozytor, autor książek, dziennikarz. Od wielu lat związany jest z Nowym Sączem, choć urodził się w Rymanowie-Zdroju. Jest absolwentem Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 39 lat pracował jako nauczyciel w II LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Od 1999 roku jest wykładowcą w Akademii Nauk Stosowanych. Uczy także w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu. Przez 25 lat był pomysłodawcą, recenzentem i organizatorem Festiwalu Form Kabaretowych „FAFIK”. Jego dusza artystyczna i zdolności reżyserskie zaowocowały wieloma spektaklami (m.in „Noc Świętego Justa z okazji 700. rocznicy lokacji miasta Nowego Sącza, musical „Jaś i Małgosia”, koncert „Suita Polska” , widowisko obrzędowe „Gody”). W latach 90. prowadził działalność publicystyczną w TVP Kraków i w Radio Kraków, był pierwszym redaktorem naczelnym tworzącego się w Nowym Sączu radia „ECHO”. Leszek Bolanowski jest również założycielem, autorem tekstów i muzyki, wykonawcą i menedżerem działającego od 1983 roku Kabaretu Ergo.

Kabaret Ergo powstał  w 1983 roku. Współtworzą go Leszek Bolanowski – założyciel, reżyser, kompozytor, autor tekstów, Olga Bolanowska (wokal), Ewa Dubińska  (wokal), Paweł Ferenc (muzyk, kompozytor), Małgorzata i Krzysztof Bielowie (instrumenty smyczkowe), Andrzej Józefowski (pianista, multiinstrumentalista) oraz Marek Czechowski – (kontrabas, gitara basowa). Ergo przez wiele lat reprezentowało Nowy Sącz w prestiżowych festiwalach i konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 1993 roku Kabaret zainicjował cykl tzw. Benefisów Sądeckich, których gośćmi są znani sądeczanie.

Beata i Paweł Dziedzicowie – od ponad 30 lat prowadzą Rodzinny Dom Dziecka przy ul. Zyndrama w Nowym Sączu. Intensywnie angażują się w życie społeczne miasta i działalność charytatywną. Przez 30 lat wychowali czwórkę swoich dzieci oraz ponad 48 dzieci, które nie miały szans wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Państwo Dziedzicowie zostali odznaczeni przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej honorową Odznaką Meritis Pro Familia oraz medalem Polonia Minor. Pan Paweł jest również prezesem Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego „Betlejem”. Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie prorodzinnych form opieki zastępczej jako alternatywy wobec opieki instytucjonalnej oraz pomoc matkom w trudnej sytuacji życiowej.

(DSZ)

czytaj także: Igrzyska Europejskie 2023 w Nowym Sączu. Powód? Breaking

fot i źródło: fb/kabaret.ergo/UM Nowy Sącz

 

Reklama