Krynica – Rogi: wernisaż Madonn, aniołów i świętych Józefa Lizonia

Krynica – Rogi: wernisaż Madonn, aniołów i świętych Józefa Lizonia

 28 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju (ul.  Bulwary Dietla 19) odbędzie się wernisaż wystawy: „Józef Lizoń. Rzeźbiarz ze wsi Rogi, przygotowanej z okazji pięćdziesięciolecia pracy twórczej artysty. Wystawę będzie można oglądać do 17 września.

 Józef Lizoń urodził się w 1949 roku. Całe życie mieszka we wsi Rogi koło Nowego Sącza, jest rolnikiem. Należy do najbardziej znanych współczesnych twórców ludowych Sądecczyzny.
– Gdyby okres pracy twórczej artysty liczyć od osiągnięcia przez niego wieku dorosłego, to w życiu Józefa Lizonia właśnie w tym roku mija 50 lat od tej daty. Przygodę z rzeźbieniem, które stało się pasją jego życia, rozpoczął już w dzieciństwie – mówi kurator wystawy Zbigniew Wolanin.
– Pierwsze prace rzeźbiarskie wykonywał od ok.1960 r. Były to figurki do szopki, z którą chłopcy chodzili po kolędzie. Figurki wykonywali razem z młodszym bratem, Ludwikiem, który później ukończył Liceum im A. Kenara w Zakopanem. Między braćmi wywiązała się twórcza konkurencja.
Józef miał zamiar wyuczyć się zawodu stolarza, jednak po pewnym czasie tego zaniechał.
 – Stolarka, robienie okien,drzwi, widziała mi się zbyt prosta,  monotonna. Chciałem robić w drewnie coś innego, więc postanowiłem rzeźbić – opowiada Józef Lizoń.
Najczęstsze tematy, jakie podejmuje twórca,  to wizerunki Chrystusa Ukrzyżowanego, wyobrażenia Golgoty, świętych patronów, płaskorzeźbione ikony z Madonnami i anioły.
– Zwłaszcza w przedstawieniach Ukrzyżowanego i w scenach Pasyjnych wyraża się artystyczne mistrzostwo Lizonia. Emocje, jakie towarzyszą twórcy w pracy nad tymi dziełami stają się też udziałem oglądającego, gdyż tak wielki zawarty jest w nich ładunek ofiary i cierpienia, tak silna emanuje z nich ekspresja – dodaje Zbigniew Wolanin.
Fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. 

Reklama