,,W Korzennej brakuje tylko metra i stacji kosmicznej”. Basen już jest

,,W Korzennej brakuje tylko metra i stacji kosmicznej”. Basen już jest

otwarcie basenu w Korzennej

Niektórzy z gości żartowali, że w Korzennej brakuje już tylko metra i stacji kosmicznej. Pierwszego kwietnia mieszkańcy doczekali się uroczystego otwarcia basenu. Obiekt został poświęcony przez proboszcza Tadeusza Sajdaka, a symboliczny sznur przecinał wójt, parlamentarzyści, samorządowcy i wielu zaproszonych gości. Nie zabrakło też pierwszych śmiałków w wodzie. Tego dnia z pływalni można było korzystać bezpłatnie.

Gdy przed kilkunastoma laty obejmowałem urząd wójta, budowa basenu nie pojawiała się nawet w moich marzeniach. Brak dróg, wodociągu, kanalizacji, sal gimnastycznych przy szkołach czy placów zabaw powodował, że takie fantazje byłyby w ogóle nie na miejscu – mówił wójt Leszek Skowron po przywitaniu przybyłych gości. – W mojej ocenie ta inwestycja, to symbol naszego wspólnego sukcesu.

Jak zaznaczał, gmina przeszła od etapu naprawiania zaległości do podnoszenia standardu życia mieszkańców. W trakcie jest rozbudowa szkoły w Łęce, gdzie powstaje sala gimnastyczna, wkrótce rozpocznie się też budowa sali gimnastycznej i boiska w Janczowej.

Podkreślał, że budowa basenu nie byłaby możliwa w tak szybkim tempie, gdyby nie zaangażowanie parlamentarzystów, urzędników i pozyskania wsparcia finansowego z budżetu państwa.

Na poniższym nagraniu pełna wypowiedź wójta.

Basen

Basen wybudowany został za szkołą w Korzennej i połączony jest z halą widowiskowo-sportową, o której otwarciu w ubiegłym roku pisaliśmy TUTAJ.

Budowa pływalni kosztowała 8,4 mln złotych. Korzenna otrzymała na ten cel 4,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki, niemal 2,8 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz 150 tysięcy złotych z PFRON na likwidację barier architektonicznych, ponieważ budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Niecka basenu ma ma ok. 25 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Podzielona została na trzy tory pływackie i jeden rekreacyjny. Głębokość w najpłytszym miejscu wynosi 1,2 metra, a w najgłębszym – 1,8 metra. W obiekcie znalazło się również jacuzzi oraz dwie sauny – parowa oraz sucha.

Gratulacje

Na uroczystym otwarciu pojawił się wojewoda Łukasz Kmita. Jak wspominał, w Korzennej był ostatnio kilka miesięcy temu, kiedy to miejscowość zniszczona była przez powódź i wichury. Teraz mógł już zobaczyć efekty odbudowy, w tym między innymi nowy most.

– Powiem coś, czego może nie wypada mi mówić. Na Sądecczyznę bardziej lubię jeździć niż w swoje regiony Małopolski zachodniej. Tutaj ludzie są dużo bardziej serdeczni, uśmiechnięci i życzliwi – stwierdził wojewoda.

Gratulował Korzennej basenu oraz niedawno wybudowanej hali sportowej i rzadko spotykanego rozwiązania, jakim jest łącznik obiektów ze szkołą.

– Na takie samorządy piękne, rozwojowe czekała cała Polska i Małopolska. Każdy z mieszkańców, czy jest radnym, sołtysem, mieszkańcem, czy ma tutaj domek letniskowy, może być dumny z Korzennej i Sądecczyzny – podkreślał Łukasz Kmita.

Głos zabrał również marszałek Witold Kozłowski.

– Mam nadzieję, że te obiekty będą bardzo dobrze służyły nie tylko dzieciom i młodzieży w gminie Korzenna, ale również osobom dorosłym – mówił marszałek.

Poinformował również, że podczas ostatniego posiedzenia sejmiku województwa podjęto uchwałę o przekazaniu publicznej pomocy finansowej w wysokości 200 tysięcy złotych jeszcze na usuwanie skutków ubiegłorocznych powodzi i wichur w gminie Korzenna.

Nowych obiektów w Korzennej gratulowali także obecni na uroczystości posłowie.

– Moje inżynierskie serce geodety, które całe lata współpracowało z budowlańcami, cieszy się na widok tych pięknych budowli – przyznała posłanka Anna Paluch.

Poseł Jan Duda wrócił z kolei pamięcią do roku 1990, kiedy po raz pierwszy pojawił się oficjalnie w gminie Korzenna. – Nie było jeszcze Mo-Bruku, a obecny wójt chodził do przedszkola. Wtedy pomyślałem: Boże mój, gmina typowo rolnicza, czyli tylko podatek rolny, jak oni sobie tu jako samorządna gmina poradzą? Teraz widzimy jak gmina Korzenna się rozwinęła, dzięki tym, którzy nią od 1990 roku zarządzali – mówił.

Senator Wiktor Durlak wspomniał, że będąc na otwarciu hali sportowej, mówił, że kolejną inwestycją będzie basen.

– Dzisiaj ta inwestycja się zrealizowała, ale nie zostajemy w miejscu, tylko idziemy dalej. Trzeba głośno zapowiedzieć, że obiecaliśmy wójtowi i mieszkańcom, że będzie nowy stadion w gminie Korzenna i zrobimy wszystko, żeby został wybudowany – podkreślał.

Gratulacje podczas uroczystego otwarcia basenu złożył też starosta Marek Kwiatkowski. – Sam kocham pływanie i dużo pływam – zdradził. – Zachęcam więc, bo młodzieży nie trzeba zachęcać, ale osoby dojrzałe, dorosłe, aby korzystać z basenu jak najwięcej. Pływanie to sport bezkontuzyjny, a rozwija wszystkie mięśnie.

Na scenie z drobnymi upominkami pojawili się również włodarze sąsiednich gmin i miast. Wójt gminy Grybów Jacek Migacz zaznaczał:

– My nie zazdrościmy wójtowi Korzennej, my patrzymy, co możemy zrobić, żeby u nas było lepiej.

Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko zaznaczał, że obecność tak licznej grupy samorządowców jest dowodem, że trochę zazdroszczą Korzennej, ale także wyrazem szacunku. – Leszku, jak cię lubię, tak nie ułatwiasz, bo poprzeczka idzie wyżej – mówił.

– Ja dzisiaj współczuję panu wójtowi, bo tą poprzeczkę niestety tak podwyższył, że teraz zostaje tylko budowa metra, linii tramwajowej, bądź też stacji kosmicznej, czego wam życzę oczywiście – żartował burmistrz Grybowa Paweł Fyda. Z kolei burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek dodał – Jeżeli basen już jest, to teraz chyba czas na astrocentrum.

Natomiast wójt gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz przy wtórze śmiechu ze strony zebranych obiecywał udostępnienie jeziora rożnowskiego w zamian za możliwość korzystania przez mieszkańców jego gminy z basenu w Korzennej.

Do życzeń dołączyli nie tylko samorządowcy z powiatu nowosądeckiego, ale też burmistrz Zakliczyna, czy wójt gminy Szemud z województwa pomorskiego.

Uroczystość otwarcia basenu uświetnili swoimi występami uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Korzennej, a także kapela ludowa. Po zakończeniu oficjalnej części goście udali się na zwiedzanie rozbudowanego i wyremontowanego budynku Urzędu Gminy, który również tego dnia został oddany do użytku. Więcej na ten temat wkrótce na dts24.pl

Poniżej obszerna galeria zdjęć.

Czytaj też:

Chcieli uregulować dług za energię elektryczną. Stracili dużo pieniędzy

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.